Kauza kolem kardinála Pella: australská policie prověří přesuny peněz z Vatikánu

Australští auditoři předali policii informaci o převodu víc než 700 tisíc eur (19 milionů korun) z Vatikánu do Austrálie. Peníze měly hrát roli v odsouzení kardinála George Pella. S odvoláním na zdroje z Říma o tom ve středu informoval list The Sydney Morning Herald. Australský soud loni Pella usvědčil ze zneužívání nezletilých a odsoudil ho k šestiletému žaláři. Letos ale nejvyšší soud rozsudek zrušil. Kardinál se letos vrátil do Vatikánu.

Canberra Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Australský kardinál George Pell na fotografii ze září 2020 | Foto: Alberto Lingria | Zdroj: Reuters

Podle australských sdělovacích prostředků je za finančním převodem Pellův rival, bývalý kardinál Giovanni Angelo Becciu, který rezignoval, když ho papež František obvinil z finančních podvodů a nepotismu.

Listy La Repubblica a Corriere della Sera nedávno bez uvedení zdrojů informovaly, že Becciu poukázal do Austrálie 700 tisíc eur lidem, kteří měli podpořit Pellovo stíhání. Becciův právník jakékoli vměšování bývalého kardinála do procesu v Melbourne rozhodně popřel.

Pohlavní zneužívání nezletilých hlaste civilním úřadům, vyzývá Vatikán kleriky v novém manuálu

Číst článek

Informaci o finančních převodech přezkoumal audit a poznatky předal federální australské policii i policii státu Viktorie, sdělila v parlamentu šéfka auditu Nicole Roseová.

Australská média se vracejí ke sporům mezi Pellem a kardinálem Becciuem, který údajně nesouhlasil s Pellovými plány na reformu vatikánských financí. Pell k rezignaci svého kolegy řekl, že „doufá, že čištění stájí pokračuje jak ve Vatikánu, tak ve (státě) Viktorie“.

Právnička muže, který Pella obvinil ze sexuálního zneužití v 90. letech, Viv Wallerová jakékoli spojení svého mandanta s vatikánskými penězi vyloučila.

„Můj klient popírá, že o penězích věděl nebo je přijal. Nechce být s tímto obviněním spojován,“ řekla.

Ze sexuálního zneužití Pella nařkl i jiný muž, který ale zemřel tři roky předtím, než byl kardinál souzen, a na policii nikdy nevypovídal. Proti Pellovi svědčil jeho otec, který ujistil, že rodina za svědectví proti kardinálovi žádné peníze nedostala.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme