Papežova nová encyklika: Soukromé vlastnictví nemůže být vždy bráno jako nezcizitelné právo

Vatikán v neděli zveřejnil novou encykliku papeže Františka podepsanou v sobotu v historickém italském městě Assisi. Text nazvaný „Bratři všichni“ se zabývá ekonomickými a sociálními nespravedlnostmi, souvislostmi migrace i polarizací ve společnosti. Hlava katolické církve mimo jiné označuje pandemii covidu-19 za nový důkaz toho, že nízká míra zdanění bohatých a působení tržních sil nevytváří slibované pozitivní důsledky.

Vatikán Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Papež František během kázání z okna na Svatopetrském náměstí v den vydání jeho nové encykliky „Fratelli Tutti“ (Bratři všichni)

Papež František během kázání z okna na Svatopetrském náměstí v den vydání jeho nové encykliky „Fratelli Tutti“ (Bratři všichni) | Foto: Remo Casilli | Zdroj: Reuters

„Byli zde tací, kteří by nás rádi přesvědčili, že svoboda trhu byla dostatečným předpokladem k tomu, aby (po vypuknutí pandemie) všechno zůstalo v pořádku,“ cituje z encykliky agentura Reuters.

Papež dále tvrdí, že soukromé vlastnictví nemůže být za všech okolností bráno jako nezcizitelné právo, když někteří žijí v přepychu, zatímco jiní nemají nic.

Filozof Latour: Koronakrize může být z hlediska oddanosti nekonečnému pokroku užitečným cvičením

Číst článek

Také kritizuje ekonomickou teorii označovanou anglickým výrazem trickle-down (prosakování), kterou zastávají někteří konzervativní politici a ekonomové. Podle tohoto myšlenkového proudu daňové úlevy a další opatření na podporu velkých firem v konečném důsledku přinášejí pozitiva i pro zbytek společnosti díky soukromým investicím a vytváření pracovních míst, tedy "prosakováním" bohatství shora dolů.

Papež František v encyklice toto uvažování odsuzuje jako „magickou teorii“ a jako součást „dogmatu neoliberální víry“. Také se vyjádřil k finanční krizi po roce 2008, která byla podle něj promarněnou šancí na změnu. Místo toho prý krize vyústila v nárůst svobod u „skutečně mocných, kteří vždy najdou způsob, jak vyváznout bez újmy“.

Sociální encyklika

Encyklika je nejautoritativnější dokument, jaký může papež vydat. Vzhledem k obsahu se ta poslední zařadí mezi encykliky sociální. Text o několika částech se kromě ekonomických otázek vyjadřuje k řadě dalších témat, čtvrtá kapitola nazvaná „Srdce otevřené celému světu“ hovoří i o přijímání migrantů.

I offer this social Encyclical as a modest contribution to continued reflection, in the hope that in the face of present-day attempts to eliminate or ignore others, we may prove capable of responding with a new vision of fraternity and social friendship. #FratelliTutti

18:17 – 03. 10. 2020

2479 15781

„Je naší povinností respektovat právo každé lidské bytosti na to najít si místo, kde může nejen uspokojit své primární potřeby a potřeby své rodiny, ale také se naplno realizovat jako člověk,“ citovala z dané kapitoly agentura ANSA.

František dále varuje před budováním skutečných i pomyslných zdí ve snaze zabránit kontaktům s jinými kulturami. „Ten, kdo vztyčí zeď... skončí jako otrok mezi zdmi, které vybudoval, bez obzorů,“ napsal papež.

Aniž by jmenoval konkrétní země či osobnosti, odsoudil politiky, kteří se na cestě k popularitě snaží využívat „nejzákladnějších a nejsobečtějších“ tendencí lidí nebo praktikují politiku nenávisti a strachu ve vztahu k jiným národům.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme