‚Bydlení je lidské právo.‘ V Německu tisíce lidí protestovaly proti růstu nájmů, část požaduje vyvlastnění

Tisíce lidí během soboty demonstrovali v Berlíně i dalších německých městech proti rostoucím nájmům. V německé metropoli zároveň začala sbírat podpisy kontroverzní iniciativa, která chce vyvolat referendum. To by požadovalo vyvlastnění asi čtvrt milionu bytů, které patří velkým firmám.

Berlín Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Berlíně i dalších městech Německa protestují proti růstu nájmů. Fotografie z Berlína

V Berlíně i dalších městech Německa protestují proti růstu nájmů. Fotografie z Berlína | Foto: Fabrizio Bensch | Zdroj: Reuters

„Chceme město, kde si všichni mohou dovolit bydlení,“ shrnul jeden z řečníků na Alexandrově náměstí v centru Berlína krátce po poledni do jedné věty požadavky 280 organizací, které se do dnešní akce zapojily.

Protestující třímali plakáty s nápisy jako „Bydlení je lidské právo“, „Nájemci nejsou žádní citróni“ nebo „Srdce místo profitu“. Z centra Berlína se pak vydali směrem na městskou část Treptow, kde demonstrace odpoledne skončí před veletrhem zaměřeným na nemovitosti.

„Je potřeba změnit politiku, vytvořit na ni tlak,“ řekl k cílům protestu rodilý Berlíňan Klaus Laue. Situace, kdy nájmy v německé metropoli za deset let stouply o 90 procent, je podle něj nadále neúnosná. Podpořil proto svým podpisem také iniciativu nazvanou Vyvlastnit (firmu) Deutsche Wohnen a spol., jejímž cílem je za náhradu vyvlastnit všechny byty, které patří firmám vlastnícím v Berlíně více než 3000 bytů.

Iniciativa: Ano, je to třídní boj

Právě zástupci této iniciativy byli v sobotu mezi protestujícími, z nichž některé zdobily i komunistické nebo duhové vlajky, často vidět, když sbírali podpisy. „Zatím to jde velmi dobře, skoro každý oslovený podepisuje,“ řekl jeden ze sběračů, který už za první půlhodinu získal zhruba 20 podpisů.

Celkem jich iniciativa, kterou podle některých průzkumů veřejného mínění podporuje více než polovina Berlíňanů, potřebuje 20 tisíc, aby se jí oficiálně začala zabývat radnice. Ve druhém kroku pak příznivci vyvlastnění budou potřebovat kolem 170 tisíc podpisů, aby mohlo být vypsáno referendum. To by se mělo uskutečnit v polovině příštího roku.

Mluvčí iniciativy Rousbeh Taheri připouští, že akce je radikální. „Ano, je to třídní boj, ale my jsme ho nezačali,“ říká a tvrdí, že jde jen o reakci na prudce rostoucí nájmy. „Došli jsme k tomu, že velké koncerny se nedají výrazně změnit, že je potřeba změnit majitele,“ poznamenává s tím, že dosavadní pokusy zlepšit situaci nezabraly.

Radikální záměr, který právně staví na 15. článku německé ústavy, přivítala část politiků berlínské koalice sociální demokracie, Levice a Zelených. Tvrdě ho ale kritizují zástupci byznysu, někteří odborníci i většina opozičních politiků, kteří hovoří o nebezpečném pokusu, jenž ohrožuje základy tržního hospodářství a může odstrašit řadu potenciálních investorů.

O tom, že by záměr v případě úspěchu v referendu politici přetavili ve skutečnost, i proto řada lidí pochybuje.

V Berlíně i dalších městech Německa protestují proti růstu nájmů. Fotografie z Berlína | Foto: Fabrizio Bensch | Zdroj: Reuters

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme