bydlení

|Jitka Hanžlová |Ekonomika

Ceny nájemného rostou. Tlačí je nahoru růst ekonomiky i turistický ruch

V Česku stoupají náklady na bydlení. Kromě cen nemovitostí rostou i ceny nájemného. Jen za loňský rok zdražilo průměrné nájemné o sedm procent. Ceny se liší podle regionů a kvality pronajímaných bytů. Nejvíce zaplatí lidé tradičně v Praze, nejméně pak podle velikosti bytu v Olomouckém, Libereckém nebo Ústeckém kraji. Vyplývá to ze statistik společnosti RE/MAX.

| ČTK, ČRo |Zprávy ze světa

Levicoví demonstranti v Berlíně protestovali kvůli squatům. Při střetech zranili 123 policistů

Německá policie se v sobotu večer v Berlíně střetla s účastníky demonstrace levicových a radikálně levicových skupin, kteří protestovali kvůli podmínkám kolem squatů ve čtvrti Friedrichshain. Protestující útočili na policisty kameny, dělbuchy a lahvemi, 123 jich přitom zranili, uvedla dnes agentura DPA. Policie použila slzný plyn a 86 demonstrantů zatkla.

|Tomáš Kremr |Regiony

Proti přednostnímu přidělování bytů lidem bez domova se v Brně staví některé městské části

Dobrovolníci v Brně dnes začínají sčítat, kolika lidem ve městě hrozí bezdomovectví a kolik jich už o dům přišlo. Odhadují jich na 500. Odstartují tím jeden z městských projektů takzvaného plánu sociálního začleňování. V jeho první fázi ubytují do městských bytů 50 rodin v bytové nouzi. K plánu se ale staví odmítavě někteří starostové městských částí. Nechtějí poskytnout byty, o které je magistrát požádal. Tvrdí, že tím diskriminují žadatele, kteří na bydlení čekají i deset let.

| ČTK, David Černý, Václav Rokyta |Zprávy z domova

Vláda schválila půjčky na bydlení pro mladé rodiny. Shodla se i na variantě výběru mýta

Vláda schválila poskytování půjček na bydlení pro lidi do 36 let pečující o dítě do šesti let. Půjčky od 50 tisíc do 600 tisíc korun by měly být poskytnuty ze Státního fondu rozvoje bydlení. Kabinet se dohodl i na podobě tendru na nového provozovatele letecké záchranné služby a krizové variantě výběru mýta po roce 2016.