Systém stavebního spoření je podle ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti) nyní neefektivní a neplní svou původní funkci. „Je to už spíše jen zvykový způsob spoření,“ zhodnotil Bartoš.
„Žijeme v etapě historie, ve které nelze jít a postavit za málo peněz,“ říká Milan Roček, který analyzuje data o cenách bydlení. „Developer neumí postavit levně, tak to pak nemůže levně nabídnout.“
Solidární příspěvek zavedl loni takzvaný lex Ukrajina. Dávku je možné žádat na ubytování s prostorem na odpočinek, pro přípravu jídla a osobní hygienu, se záchodem a přístupem k pitné vodě.
Díky zvýšení penzí, ale také díky výchovnému 500 korun za dítě teď senioři uspoří v průměru až o tisíc korun víc než na loni podzim. Ukazují to únorová data společnosti PAQ Research.
Prezident Petr Pavel by považoval by za plýtvání prostředky, pokud by se měly vydávat peníze na zabezpečení nového objektu. Vyloučil také bydlení v apartmá přímo na Pražském hradě.
„Při rekonstrukci řešíme i stavební změny a víme, že cena úprav vyjde na zhruba 800 tisíc korun. Skoro stejná částka jde i na nábytek, pokud je na míru,“ říkají sestry Cihlářová a Šalamounová.
Sdružení vlastníků bytových jednotek v Jirkově už více než 10 let bojují s lidmi, kteří si nakoupili levné byty a pronajímají je sociálně slabým za přemrštěné ceny. Zálohy na energie ale neplatí.
Obavy u českých občanů podle Černého pramení z frustrace. „Desetina populace má mnohočetné exekuce a stát je nechce pustit do nějakého rozumného oddlužení,“ soudí.
„Čím dál více lidí je ve velmi zbědovaném stavu. Jejich fyzické i psychické zdraví je na takové úrovni, že potřebujeme vyřešit, aby vůbec byli schopni základního fungování,“ upozorňuje Martin Šimáček.
„Když ze dne na den zjistíme, že máme rodinu na ulici, tak ji zkrátka nemáme kam dát,“ říká dluhová poradkyně Barbara Halířová z Institutu prevence a řešení předlužení.
Lidé, kteří prodávají byt nebo dům, dostanou za svou nemovitost méně peněz než například před rokem. A dost možná ji budou prodávat déle. Vyplývá to z dat oslovených realitních kanceláří i portálů.
Statisíce lidí se ocitly bez střechy nad hlavou. Nejde přitom jen o ty, jejichž domy se zřítily během otřesů. Mnoho lidí se ocitlo bez domova, i když jejich domy stojí. Mají však narušenou statiku.
Vedle zahrady Grébovka, na rozhraní Vršovic a Vinohrad, se zřítil svah a spolu s ním dvoupatrový dům. Jak se může něco takového odehrát v centru jednoho z nejbohatších měst Evropy?
Do dalších měsíců bude hodně záležet na vývoji cen energií, které podle ministerstva průmyslu a obchodu už na trzích klesají. Rozhodne i to, jestli se České národní bance podaří zabrzdit inflaci.
Firmy se chystají na povinné zveřejňování výše mezd v nabídkách pracovního místa. Téma deníku E15. A Češi se stěhují do malých bytů, píše Mf Dnes. Více ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
V rodinném domě po rekonstrukci za víc než 26 milionů korun najde bydlení šest dospělých nájemníků. Dovnitř se nastěhují na jaře, k dispozici budou mít nepřetržitou sociální službu.
Příspěvek na bydlení mohou získat domácnosti, kterým na zaplacení přiměřeného bydlení nestačí 30 procent jejich příjmu. Od letoška se sjednotily podmínky pro získání podpory.
„Provalil se strop, spadla na nás prkna,“ popisuje Martin Kocaj, který bydlel v bytě v ústecké Mahenově ulici, kde se z 1. na 2. ledna propadl strop. V bytě bydlel s partnerkou a třemi dětmi.
Praha||Tomáš Pancíř, mfk|Ekonomika|Život k nezaplacení
Jak je to se státní podporou na zateplení a nájemním bydlením? I roce 2023 pokračuje společný projekt Českého rozhlasu a agentury PAQ Research Život k nezaplacení.
Čeká nás nová podoba dovolené v Chorvatsku v Schengenském prostoru. Senioři si vlivem valorizace důchodů přilepší, zvednou se i přídavky na bydlení a na dítě.
Bydlíte ve velkém domě, který není zateplený? Nejspíš patříte mezi domácnosti, kterým letos nejvíce vzrostly výdaje na bydlení. I to ukazují nová data z projektu Česko 2022: Život k nezaplacení.
V českém tisku se v pátek dočtete o zlevňování bytů. Téma Hospodářských novin. A růst cen potravin se naopak podle Mf Dnes nezastaví. Více se dočtete ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
Stát teď vyplácí v průměru zhruba 4600 korun na jednu domácnost, která má na pomoc nárok. Od ledna navíc čekají dávku změny. Úřad práce bude třeba uznávat vyšší náklady na bydlení.
Žadatel má nárok na příspěvek na bydlení, pokud doloží všech jedenáct formulářů a splní příslušné podmínky. Nezáleží ale na tom, jestli bydlí ve svém nebo v nájmu či jaký má další majetek.