New Orleans se dál propadá pod úroveň hladiny moře

Město New Orleans se sesouvá k Mexickému zálivu a v následujících desetiletích to nebude lepší. To je předpověď, kterou zatopenému městu, ze kterého armáda pomalu odčerpává vodu, adresovali američtí vědci. Lidé v Lousianě ale nepochybují, že město bude zachráněno a obnoveno v plné kráse.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zaplavený New Orleans | Zdroj: ČTK

Mezi těmi, kteří věří, že se brzy začne s opravami New Orleans je také lousianská krajanka Helen Koncinsky. Vědci ale tvrdí, že současné zaplavení města, které je pod vodou ze 60 procent, jen urychlí nezvratný proces, při kterém se New Orleans dále propadá pod úroveň hladiny moře. Zatím rychlostí půl centimetru za rok, ale tento proces se může zrychlit a podle geologů bude za sto let francouzská čtvrť o metr níže, než je dnes.

Pokles města, které je už dnes pod hladinou moře, sledují američtí vědci už 50 let. Odborníci varují, že za pár desítek let by podobný hurikán měl ještě horší důsledky, než dnes - nehledě na obnovení hrází a další protipovodňová opatření.

Miroslav Konvalina, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme