Španělština jako nová vášeň. Oblíbené řeči už propadli i Asiaté

Španělsky mluvících lidí na světě stále přibývá. A to je nejen těch, pro které je tento jazyk mateřskou řečí. Každoročně roste i počet těch, kteří se tuto řeč snaží naučit.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Španělský fanoušek na fotbalovém Euru 2012 v Kyjevě

Španělský fanoušek na fotbalovém Euru 2012 v Kyjevě | Zdroj: ČTK

Španělština se už usadila na všech kontinentech. Momentálně jí na světě hovoří 495 milionů lidí.

Stala se proto druhým nejpoužívanějším jazykem. Hned po čínštině.

V mezinárodní komunikaci je španělština po angličtině na druhé příčce.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nástupu španělštiny informuje zahraniční zpravodajka Ľubica Zlochová

Podle výpočtů odborníků, bude ve Spojených státech za pár generací mluvit španělsky víc lidí než například v sousedním Mexiku.

„Pokud bude migrace Hispánců do Spojených států pokračovat stejným tempem jako dosud, budou USA v roce 2050 zemí s nejvyšším počtem španělsky mluvících lidí," oznámil nedávno pro španělskou televizi ředitel Cervantesova institutu, Víctor García de la Concha.

V posledním období však nejvíc španělštině propadli na asijském kontinentě. Mimořádný zájem naučit se jazyk, který je oblíbený například i v střední Evropě, mají Číňané. I proto se ve Španělsku v posledních letech soustavně rozrůstá čínská komunita.

Starší generace čínských imigrantů sice španělštinu příliš nezvládá, mladší už však hovoří velmi slušně.

A naučit se jí chce stále více lidí, třeba i doma v Pekingu. Cervantesův institut v Asii proto ani nestačí otvírat své pobočky.

Třetí nejčastější jazyk internetu

„Čína, Indie, Japonsko, Korea nebo Singapur jsou země, ve kterých je o španělštinu obrovský zájem,“ potvrzuje García de la Concha.

„Pro Španělsko jako takové, to má nesmírný význam. I proto, že právě toto jsou země, které jsou na čele světového obchodního a finančního progresu," doplnil.

Španělština však kolonizuje i internet. Po angličtině a čínštině, je nejpoužívanějším jazykem.

Suverénně předbíhá japonštinu, portugalštinu, ruštinu nebo němčinu.

Na Twitteru najdete jazyk dřívějších námořních a nynějších jazykových dobyvatelů po angličtině nejčastěji. A například na Facebooku jí komunikuje 80 milionů uživatelů.

Ľubica Zlochová, Tomáš S. Šťástka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme