Španělština jako nová vášeň. Oblíbené řeči už propadli i Asiaté

Španělsky mluvících lidí na světě stále přibývá. A to je nejen těch, pro které je tento jazyk mateřskou řečí. Každoročně roste i počet těch, kteří se tuto řeč snaží naučit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Španělský fanoušek na fotbalovém Euru 2012 v Kyjevě | Foto: ČTK/AP

Španělština se už usadila na všech kontinentech. Momentálně jí na světě hovoří 495 milionů lidí.

Stala se proto druhým nejpoužívanějším jazykem. Hned po čínštině.

V mezinárodní komunikaci je španělština po angličtině na druhé příčce.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nástupu španělštiny informuje zahraniční zpravodajka Ľubica Zlochová

Podle výpočtů odborníků, bude ve Spojených státech za pár generací mluvit španělsky víc lidí než například v sousedním Mexiku.

„Pokud bude migrace Hispánců do Spojených států pokračovat stejným tempem jako dosud, budou USA v roce 2050 zemí s nejvyšším počtem španělsky mluvících lidí," oznámil nedávno pro španělskou televizi ředitel Cervantesova institutu, Víctor García de la Concha.

V posledním období však nejvíc španělštině propadli na asijském kontinentě. Mimořádný zájem naučit se jazyk, který je oblíbený například i v střední Evropě, mají Číňané. I proto se ve Španělsku v posledních letech soustavně rozrůstá čínská komunita.

Starší generace čínských imigrantů sice španělštinu příliš nezvládá, mladší už však hovoří velmi slušně.

A naučit se jí chce stále více lidí, třeba i doma v Pekingu. Cervantesův institut v Asii proto ani nestačí otvírat své pobočky.

Třetí nejčastější jazyk internetu

„Čína, Indie, Japonsko, Korea nebo Singapur jsou země, ve kterých je o španělštinu obrovský zájem,“ potvrzuje García de la Concha.

„Pro Španělsko jako takové, to má nesmírný význam. I proto, že právě toto jsou země, které jsou na čele světového obchodního a finančního progresu," doplnil.

Španělština však kolonizuje i internet. Po angličtině a čínštině, je nejpoužívanějším jazykem.

Suverénně předbíhá japonštinu, portugalštinu, ruštinu nebo němčinu.

Na Twitteru najdete jazyk dřívějších námořních a nynějších jazykových dobyvatelů po angličtině nejčastěji. A například na Facebooku jí komunikuje 80 milionů uživatelů.

Ľubica Zlochová, Tomáš S. Šťástka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme