Spojené státy potvrdily severokorejský jaderný test
Spojené státy mají předběžný důkaz o radioaktivitě v místě severokorejského jaderného testu. Jižní Korea, kterou americké úřady o nálezu informovaly, ale zůstává opatrná a požaduje potvrzení jaderné zkoušky z dalších zdrojů. Jihokorejská reakce na severokorejský test bude podle mluvčího vlády stejná bez ohledu na to, zda se definitivně potvrdí, že šlo o skutečný jaderný výbuch. O případných sankcích vůči Pchojngjangu má hlasovat Rada bezpečnosti OSN.
Speciální americké špionážní letouny odhalily zbytkové záření po podzemním jaderném výbuchu v Severní Koreji. Je to první nezávislý důkaz o tom, že se režimu Kim Čong-Ila jaderný pokus opravdu mohl zdařit. Až dosud mnoho odborníků pochybovalo o tom, zda byl vůbec severokorejský jaderný výbuch úspěšný. Jeho síla totiž byla pouhé 4 kilotuny trinitrotoluenu, což je dvakrát až třikrát méně než dosavadní pokusné jaderné výbuchy.
Stopy po podzemním jaderném výbuchu odhalila speciální špionážní letadla WC-135 Constant Phoenix. Na průzkumu v regionu se podílely i špionážní letouny z Japonska. Američané označili výsledky měření za předběžné a budou je dále ověřovat.
Kromě toho, že byl výbuch nezvykle slabý, ho Severokorejci odpálili ve velké hloubce pod zemí. Specializované americké špionážní letouny programu Constant Phoenix úspěšně odhalují podzemní jaderné výbuchy ve světě už od roku 1949.
Rada bezpečnosti OSN rozhodne o sankcích
Mezitím Spojené státy předložily nový návrh rezoluce, který upravily podle připomínek Ruska a Číny. Peking už vyjádřil souhlas, ale nové námitky vznesla podle agentury AFP Moskva. Dokument sice vylučuje vojenský zásah, ruští vyjednávači nicméně požadují, aby zmizely všechny zmínky o článku 7 Charty OSN, který užití síly dovoluje.
Návrh umožňuje především diplomatický a ekonomický nátlak na Pchjongjang. Počítá s embargem na dovoz zbraní a technologií potřebných k rozvoji atomové bomby. Zároveň Severní Koreu vyzývá, aby upustila od dalších testů jaderných zbraní či balistických střel a neprodleně splnila závazky dohody z roku 2005. V té KLDR slíbila vzdát se jaderného programu výměnou za dodávky ropy a elektřiny.
Pro tvrdý postup proti Severní Koreji se vyjádřil budoucí šéf OSN Pan Ki-mun. Podle něj by uvalení sankcí prokázalo jednotu mezinárodního společenství v boji proti severokorejskému jadernému programu.