Ukrajina zatím nepodepíše asociační dohodu s EU. Kvůli ekonomice i Rusku

Ukrajina zastavila přípravy podpisu asociační dohody s Evropskou unií. Zdůvodnila to mimo jiné bezpečností a také nutností lepší přípravy na ekonomické dopady přidružení. Podle ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče by přidružením k Evropské unii přišla Ukrajina během deseti let v přepočtu o více než 13 bilionů korun, a to kvůli útlumu obchodu s Ruskem.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Viktor Janukovyč.

Viktor Janukovyč. | Foto: Strana regionů

Dnes ukrajinští zákonodárci sice schválili volební zákon, ale zároveň odmítli normu, která by umožnila vězněné Juliji Tymošenkové – která si z vězení stěžuje na bolesti páteře a nedostatečnou péči – léčení v Německu.

Na novelu zákona o léčbě obecně odsouzených Ukrajinců v zahraničí čekala nejen Tymošenková, ale také Evropská unie. Hlasování se během několika posledních týdnů už několikrát odložilo a dnešek byl posledním dnem, kdy měl Kyjev šanci v této věci rozhodnout.

Brusel podmínil podpis asociační dohody právě propuštěním expremiérky na léčení do Německa. Podle unie byly její odsouzení před dvěma lety a trest sedm let vězení politicky motivované. Novelou měl Kyjev prokázat jakousi dobrou vůli.

Přehrát

00:00 / 00:00

Aktuální vývoj jednání mezi Ukrajinou a EU přiblížil zahraniční zpravodaj ČRo Petr Vavrouška

Asociační dohoda měla být podepsána koncem listopadu na summitu států Východního partnerství v litevském Vilniusu.

Důvodů, proč nakonec poslanci normu odmítli, je celá řada, především se však nepodařilo najít kompromis. Provládní poslanci dnes odmítli všech šest návrhů novely zákona. Opozice chtěla, aby byla Tymošenková propuštěna na léčení do zahraničí, aby se automaticky prominul zbytek jejího trestu, v nemocnici v Charkově je už dva roky.

Naopak provládní politici požadovali, aby se po vyléčení v Německu vrátila zpět do vězení, odpykala si celý trest, zaplatila vysokou pokutu a hlavně aby se nemohla po nějaký čas vrátit k aktivní politice. Především jde o to, aby nemohla kandidovat v prezidentských volbách v roce2015 anebyla hlavní konkurencí současného prezidenta Janukovyče.

Studená sprcha pro EU

Odpoledne pak ale přišla doslova ledová sprcha jak pro ukrajinskou opozici, tak pro Brusel. Ukrajinská vláda totiž zastavila jednání o asociační dohodě. Ukrajinský kabinet argumentuje, že země se potřebuje lépe připravit na ekonomické dopady přidružení k unii.

Ukrajinská vláda na svém webu uvedla, že země by přiblížením k unii ohrozila svou národní bezpečnost a přišla o zisky z obchodování s Ruskem. Kabinet v prohlášení také napsal, že právě s Ruskou federací a dalšími postsovětskými státy chce v budoucnu oživit především obchodní vztahy.

Pro všechny unijní vyjednavače je to obrovský šok, protože takový scénář nikdo nečekal. Ukrajinská politická elita totiž v poslední době neustále opakovala, že přiblížení k unii je tím nejlepším řešením.

Ukrajina neumožní Tymošenkové léčbu v zahraničí. Dohoda s EU se vzdaluje

Číst článek

Kyjev tak nepochybně přišel o značnou část důvěry v očích unijních politiků. Největší radost z tohoto obratu má Rusko, které v posledních týdnech velmi intenzivně lobovalo a tlačilo na prezidenta Janukovyče, ať si „zásnuby“ s unií rozmyslí. Rusko Ukrajině nabídlo konkrétní obchody a projekty, určitě i peníze.

Přitom podle posledních průzkumů si většina Ukrajinců přeje přibližování k Evropské unii. Opozice dnes dokonce obvinila premiéra a prezidenta z vlastizrady. A prosí evropské státy, ať ještě nad Ukrajinou nelámou hůl.

Zdenka Turková, Český rozhlas, Jan Richter, kap, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme