Zemřel bývalý sovětský kosmonaut Grečko. Na vesmírné stanici kdysi přivítal Remka

Ruská kosmonautika přišla o další legendu. V Moskvě ve věku nedožitých 86 let zemřel sovětský kosmonaut Georgij Grečko. Do kosmu na orbitální stanici Saljut se dostal třikrát na lodích Sojuz jako palubní inženýr. V roce 1978 přivítal jako člen dlouhodobé základní posádky stanice Saljut 6 loď Sojuz 28, kde byl i první československý kosmonaut Vladimír Remek. O úmrtí svého otce informovala agenturu TASS Grečkova dcera.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý sovětský kosmonaut Georgij Grečko | Foto: Wikimedia Commons

Podle Grečkovy dcery Olgy zemřel její otec v sobotu ráno v moskevské nemocnici v důsledku vysokého věku a řady chronických onemocnění.

Grečko se prakticky až do konce života věnoval výzkumu kosmu a popularizaci kosmické vědy. Ještě před dvěma lety v televizi třeba žertoval na téma mimozemšťanů. Na otázku, jestli je v kosmu viděl, odpověděl: „Samozřejmě že ano, potkali jsme se a pili jsme spolu, ale pak jsem se probudil.“

Hledají se dobrovolníci, kteří 60 dní nevstanou z postele. Pomůžou s dobýváním vesmíru

Číst článek

První let v kosmické lodi Sojuz 17 absolvoval Grečko v roce 1975. Druhý let pak o dva roky později, kdy pobyl na stanici Saljut 6 tři měsíce, což byl tehdy světový rekord. Třetí let absolvoval až o osm let později. Letěl na osm dní se Sojuzem T-14 na orbitální stanici Saljut 7. V té době mu bylo 54 let.

Celková délka těchto tří Grečkových letů činí 134 dnů, 20 hodin, 32 minuty a 58 sekund, připomněl TASS. Na konto si připsal i jeden výstup do volného vesmíru v délce jedné hodiny a 28 minut.

Remkův souputník z lodi Sojuz 28 Alexej Gubarev zemřel v únoru 2015.

Martin Dorazín, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme