„Prezident Erdogan se setkal s ázerbájdžánským prezidentem Alijevem a arménským premiérem Pašinjanem před zasedáním Evropského politického společenství v Praze,“ napsala agentura Anadolu.
Prudké ozbrojené střety vypukly na hranici Arménie a Ázerbájdžánu v noci na úterý, přičemž obě znesvářené země se z rozpoutání konfliktu viní navzájem.
Klid zbraní měl začít platit ve středu ve 20.00 místního času (18.00 SELČ). Jak nicméně poznamenala agentura AP, předchozí příměří, které pomohlo dojednat Rusko, bylo brzy porušeno.
Jedna možnost je, že Ázerbájdžán chce vynutit podepsání mírových dohod s Arménií a zároveň uznání svých teritoriálních nároků, komentuje Slavomír Horák z Katedry ruských a východoevropských studií.
Arménie a Ázerbájdžán v úterý oznámily, že při nových střetech na společné hranici zemřelo na obou stranách po zhruba 50 vojácích. Boje jsou nejkrvavější od roku 2020.
Boje mezi Arménií a Ázerbájdžánem propukly v noci na úterý. Obě strany tak porušily dohodu o klidu zbraní, která měla platit od úterního rána. Země se z rozpoutání konfliktu viní navzájem.
Pod troskami obchodního centra v arménském Jerevanu podle svědků zůstalo uvězněných mnoho lidí. Na místě zasahují záchranáři a velké množství hasičských jednotek.
Napětí mezi Arménií a Ázerbájdžánem stále trvá. Rusko, jehož jednotky dohlížejí na udržování míru v oblasti, chce mírové a diplomatické řešení sporu. Arménský premiér naopak požádal o ruský zásah.
Obě strany už dříve oznámily, že při střetech v oblasti zahynuli nejméně dva arménští bojovníci a jeden ázerbájdžánský voják, což vyvolalo obavy z nové války, poznamenala AFP.
Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek ve vystoupení před postsovětskými spojenci z Euroasijské hospodářské unie prohlásil, že západní sankce Rusko posílily.
Velení ruského kontingentu podle ruského ministerstva obrany podniká kroky k uklidnění vyhrocené situace a vyzvalo ázerbájdžánskou stranu ke stažení vojsk.
Ozbrojené střety mezi oběma bývalými sovětskými republikami se opakují od předloňské války o Náhorní Karabach. Těžké přestřelky se na hranici odehrály naposledy v listopadu loňského roku.
V Kazachstánu to začalo nedělními protesty proti zdražení zkapalněného ropného plynu LPG. Během pár dní jsou z toho násilné nepokoje se střelbou do demonstrantů a ruskými vojáky.
Obě země žádaly justici o vydání předběžného opatření k zastavení rasové nenávisti. Soudní dvůr uznal situaci za naléhavou a návrhům obou stran částečně vyhověl.
Na hranicích Arménie a Ázerbájdžánu se bojuje. Arménie požádala Rusko, aby jí na základě dohody pomohlo bránit svrchované území. Arménie hlásí mrtvé a raněné,
Osm měsíců od konce války o Náhorní Karabach mezi Arménií a Ázerbájdžánem je stále spousta nezvěstných. Jejich rodiny nevěří místním laboratořím s testy DNA. Vzorky ke kontrole posílají do zahraničí.
„Už víme, že jsme dosáhli přesvědčivého vítězství a že v parlamentu budeme mít přesvědčivou většinu, i když ještě nebyly sečteny všechny hlasy,“ prohlásil Nikol Pašinjan na facebooku.
Arménie má o své válečné zajatce zájem. Ázerbájdžán má zase stále problémy se ztrátami na životech kvůli nášlapným minám. Příměří zprostředkované Ruskem ukončilo loni v listopadu šest týdnů bojů.