bohatství

|Rostislav Matulík |Ekonomika

Nezbohatli jste v mládí? Po pětačtyřicítce už se vám to podaří jen stěží

Podle tradičního sloganu život začíná ve čtyřiceti. Jenomže to má háček – kdo není do pětačtyřiceti bohatý, žádná velká jízda už jej pak nečeká. Píše to magazín Business Insider. Ze statistik vyplývá, že naprostá většina z nás nikdy bohatá nebude. A podle studie americké centrální banky z roku 2015, kterou teď magazín zveřejnil, platí jednoduché pravidlo: Kdo nenabyl bohatství do 45. roku života, má témě nulové šance, že ještě uspěje.

| mkp, Zuzana Švejdová |Ekonomika

Počet českých dolarových milionářů roste rychleji, než je celosvětový průměr

Ve světě přibývá dolarových milionářů. Jen loni jich bylo skoro patnáct milionů. Vyplývá to ze zprávy o světovém bohatství. Nejvíc byznysmenů je v Severní Americe a Asii, pozadu ale nezůstává ani Česká republika. Místní milionáři jsou ale na rozdíl od zbytku světa při svých investicích víc opatrní a sázejí na jistotu a dlouhodobé výnosy.

Procento nejbohatších bude prý už za rok vlastnit víc než zbytek lidstva

|Jiří Hošek |Zprávy ze světa

Pomyslné nůžky mezi nejbohatšími a nejchudšími lidmi na světě se dál rozevírají. Upozorňuje na to britská charitativní organizace Oxfam ve zprávě, kterou vydala před začátkem každoročního Světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu. Podle studie bude už příští rok jedno procento nejbohatších miliardářů vlastnit větší majetek než zbylých 99 procent světové populace.

|Matěj Skalický |Zprávy z domova

Sociální propast ve městech se prohlubuje. Čechy zachraňuje střední vrstva, tvrdí sociolog

Města v České republice se rozpadají na bohaté a chudé části, propast mezi nimi se přitom stále zvětšuje. Podle sociologa Jana Kellera jde o složitý sociální proces, který jde ne zrovna lehce vysledovat nebo popsat. Odborně jev pojmenovává jako takzvané trojrychlostní město. Zároveň klidní obavy z výraznější eskalace konfliktů s tím spjatých. A to díky české střední vrstvě.

|Silvie Třeslínová, bre |Ekonomika

V novém žebříčku dolarových miliardářů jsou už čtyři Češi, nejbohatší zůstává Kellner

Žebříček nejbohatších lidí světa podle časopisu Forbes letos přinesl jedno překvapení. Americký investor Warren Buffett vypadl z trojice největších boháčů. Propadl se na čtvrtou příčku. Na třetí ho vystřídal Španěl Amencio Ortega, zakladatel řetězce s oblečením Inditex, pod který spadá například Zara nebo Pull and Bear. Nejbohatším Čechem zůstává Petr Kellner s majetkem přes 10 miliard dolarů.