Bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv označil čtvrteční výměnu vězňů mezi Západem a Ruskem za praktickou. Podle něj by ale měli „zrádci Ruska“ trpět ve vězení.
„Tuto otázku nechávám bez odpovědi,“ reagoval na obvinění z mučení podezřelých Peskov a odmítl se vyjádřit i k totožnosti zbývajících sedmi zadržených v souvislosti s činem.
Útočníci, kteří spáchali páteční teroristický útok v Krasnogorsku u Moskvy a které se všechny podařilo dopadnout, se pokoušeli uprchnout na Ukrajinu, prohlásil ruský prezident Vladimir Putin.
Bez větší pozornosti evropských a světových médií proběhl na samém konci února tzv. sjezd poslanců všech stupňů neuznané Podněsterské moldavské republiky.
Lipavský vystupoval v úterý na parlamentním summitu Krymské platformy v Praze. Platforma usiluje o obnovení územní celistvosti Ukrajiny včetně ukončení ruské okupace Krymského poloostrova.
„Diskuse o anexi může být součástí ruského plánu, kterak zaplňovat veřejný prostor a odvrátit pozornost od toho, co Rusko reálně dělá,“ tvrdí politolog Šír.
Medveděv obviňuje Západ, že zvyšuje napětí kolem Gruzie, když mluví o jejím možném přijetí do NATO. „Nebudeme čekat, jestli se naše obavy přiblíží ke skutečnosti,“ napsal Medveděv o možnosti anexe.
Nábor vojáků sloužících na základě kontraktu ruské vedení vnímá jako příhodnější alternativu k nucené mobilizaci, která byla v Rusku vyhlášena na podzim a u velké části Rusů vyvolala pobouření.
Kyjev, který zahájil protiofenzívu s cílem získat zpět území dobytá Moskvou, prohlásil, že má v úmyslu získat zpět i Krym, který Rusko v rozporu s mezinárodním právem anektovalo v roce 2014.
I když od samého počátku jeho prezidentství bylo jasné, kdo je skutečným patronem země a kdo veškeré Medveděvovy kroky z pozadí řídí, přesto nový prezident mohl působit jako autonomní politický zjev.
Česká veřejnost se už seznámila nejen s případy kňučících vojáků, kteří nedostávají najíst ani zbraně, či rodin zabitých, které úřady odmění pytlem pelmeňů nebo krémem na holení.
Před ruským vpádem na Ukrajinu se po schůzce Vladimira Putina a Si Ťin-pchinga rozeznělo proslulé prohlášení o „přátelství obou zemí, které nemá hranic“. Toto přátelství dnes již své hranice nachází.
Medveděv, která nečekaně přicestoval do Pekingu, uvedl, že s čínským prezidentem kromě konfliktu na Ukrajině hovořil také o rusko-čínské spolupráci a strategickém partnerství.
Kdo a kdy přijde po Putinovi? Na to, jak se v Rusku mění vládci, je třeba se podívat do minulosti. Server iROZHLAS.cz přináší přehled odcházení vládců.
Šance, že současný ruský prezident své místo opustí v brzké době, jsou stále malé. Je ale jasné, že vojenský hazard na Ukrajině už jeho moc začal podkopávat.
„Představte si, že ukrajinská agrese Rusko donutí proti ukrajinskému režimu nasadit tu nejhrozivější zbraň. Věřím, že NATO ani v takovém případě přímo do konfliktu nezasáhne,“ tvrdí Medveděv.
„Západ a všichni občané zemí NATO musí pochopit, že Rusko si vybralo svou vlastní cestu,“ prohlásil Medveděv. Některé západní mocnosti již oznámily, že referenda neuznají.
Medveděv dříve podporoval nezávislost justice, novinářů, dokonce navštívil Silicon Valley a potkal se se Stevem Jobsem. V současnosti však kopíruje rétoriku Kremlu a volá po genocidě a jaderné válce.
„Krym se navrátil do Ruska. Pokud jakákoli země, Ukrajina nebo státy NATO zastávají pozici, že Krym není ruský, je to pro nás systematická hrozba,“ prohlásil Dmitrij Medveděv.
Porady se zúčastnil šéf tajné služby FSB, ministr vnitra, premiér, předseda sněmovny, místopředseda a tajemník bezpečnostní rady, ministr obrany, šéf civilní rozvědky a další ruští státní činitelé.
Raketomety, které Kyjev požaduje, by Ukrajině umožnily zasáhnout území Ruska. Místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv v pondělí Bidenovo rozhodnutí označil za „racionální“.
Kdo v Kremlu ztratil vliv a kdo zůstal na svém? Invaze na Ukrajinu změnila pozici mocenských hráčů v okolí prezidenta Vladimira Putina. Server iROZHLAS.cz přináší jejich přehled a postavení.
Rakety Iskander už Rusko využívá při útocích na Ukrajinu. Moskva po únorovém napadení Ukrajiny oznámila zvýšení bojové pohotovosti jaderných sil a opakovaně hovoří o možnosti použití jaderných zbraní.