Skupiny, kterým dodává odvahy vláda hinduistických nacionalistů premiéra Naréndry Módího, jsou přesvědčeny, že tyto stavby byly vybudovány na místě někdejších hinduistických chrámů.
„Kdo někdy putoval kolem Gangy nebo seděl pár dní na jejím břehu, určitě mohl zbytky těl zahlédnout. V takovémto množství je to samozřejmě ale velmi neobvyklé,“ říká pro iROZHLAS.cz indolog.
„Na vesnicích lidé umírají jako na běžícím pásu, velmi často se ale takováto úmrtí nebudou nikde evidovat. Čísla, která z Indie přicházejí, jsou vysoce podhodnocená. To je jasné,“ říká indolog.
Jinak poklidná řeka Dhauli Ganga se během pár vteřin proměnila v několikametrovou vlnu z kalné vody, bahna a kamení. Záchranáři doposud našli 12 přeživších v tunelu z rozestavěné přehrady.
„Všechny smutky, všechny tělesné i duševní bolesti, všechny problémy zmizí, když se člověk ponoří do posvátné vody,“ shrnuje hlavní cíl milionů poutníků do indického Iláhábádu jedna z nich.
Řeka Ganga je pro hinduisty posvátná. K jejím břehům chodí za modlitbami i koupelí. Kvůli znečištění je ale právě koupání v řece hazardem se zdravím. Indický premiér Nárendra Modi proto slíbil, že stav řeky zlepší.
Sociální rozdíly, které trápí Evropu, nejsou nic proti propastem mezi lidmi, které jsou dodnes v indické společnosti. Oficiálně sice rozdělení na kasty neexistuje, přesto ale stále platí. Něco se ale pomalu mění. Poprvé v tisícileté historii se slavnostní koupele v Allahabádu zúčastnily i ženy z nejnižší kasty, kasty nedotknutelných.
Hinduisté žijící v Británii se radují. Už brzy budou moci dodržovat své tradice a přitom ušetří. Až dosud totiž museli s popelem svých zesnulých příbuzných cestovat do Indie, nově ho budou moci vsypat do řeky Avony.