Nová umělá inteligence vidí, slyší a může si s vámi povídat. Model GPT-4o má být zdarma

Umělá inteligence je zase o trošku dál. Nově už pomocí vašeho telefonu vidí, slyší a mluví. Toho všeho je schopný nový model GPT-4o od americké společnosti Open AI, která stojí za chatovacím robotem ChatGPT. Nový model generativní umělé inteligence nabídne firma lidem zdarma.

Video San Francisco Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nově představený model umí třeba pracovat s emocemi při vyprávění pohádky. „Můj kamarád Beret poslední dobou špatně spí. Chtěl bych, abys mu řekla pohádku o robotech a lásce,“ zazněl pokyn při prezentaci nového modelu.

„Ó, pohádka na dobrou noc o robotech a lásce? Něco takového tady mám. Kdysi dávno ve světě, který se příliš nelišil od toho našeho, žil robot jménem Bajt,“ začala vyprávět umělá inteligence. V ukázce je pak vidět, jak umělá inteligence dokáže vyprávět příběh s různými tóny hlasu.

Chatbot teď třeba dovede vést komunikaci s uživateli lidským hlasem, překládat mezi různými jazyky a zpracovávat informace z kamery chytrého telefonu. Na další ukázce dokázal třeba vypočítat příklad napsaný na papíře a snímaný přes mobilu.

Systém AI pak překvapil sledující, když nejprve instruoval výzkumníka při řešení algebraického problému, a pak řekl koketně znějícím hlasem: „Páni, to je ale skvělé oblečení, co máš na sobě.“

Agentura Bloomberg také upozornila, že se při prezentaci nového modelu objevilo i několik problémů. Často se přerušoval zvuk, když výzkumníci mluvili.

AI může pomoci s podchycením nemocí. Retinopatii může odhalit a léčit i u nedonošených dětí

Číst článek

Novou verzi si bude moci vyzkoušet zřejmě každý. Velká část by měla být v aplikaci zdarma a v 50 jazycích. A to podle prohlášení Open AI už v několika následujících týdnech.

Uživatelé, kteří mají předplacené služby firmy, získají větší kapacitní limity než ti, kdo za služby neplatí.

GPT-4o se tak stane konkurentem hlasových asistentů technologických gigantů, jako je Alexa od Amazonu nebo Siri od Applu. Uživatelé mohou na ChatGPT mluvit a získávat odpovědi v reálném čase bez zpoždění, ale také ho přerušit, když právě mluví.

Jiří Klečka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme