Jihozápadní část Islandu v posledních dnech sužují stovky menších zemětřesení, která vyvolávají obavy z výbuch sopky. Výstavba bariéry zatím čeká na oficiální schválení vlády.
Litoměřice jsou jediným městem v ČR, které mají povolen zvláštní zásah do zemské kůry. Díky vědeckému středisku se mají stát centrem výzkumu geotermální energie v celé Evropě.
Dva tisíce obyvatel Tanvaldu na Jablonecku připojilo podpis pod petici proti výstavbě geotermální elektrárny. Lidé se bojí zemětřesení i znečištění vody. Firma, která by elektrárnu ráda v Tanvaldu postavila, říká, že obavy lidí jsou zbytečné.
V Semilech geotermální elektrárna nejspíš nebude. Zastupitelé pozastavili přípravu na její stavbu. I když březnové referendum nebylo kvůli nízké účasti závazné, přihlédli k jeho výsledku.
Postavit geotermální elektrárnu v Semilech, nebo ne? Přesně o tom dnes rozhodují obyvatelé devítitisícového města. Lidé jsou rozdělení na dvě skupiny. Jedněm se zamlouvá, že by mohli mít levnější teplo. Druzí se bojí, že se jim popraskají domy, které si nechali pracně opravit.
V Semilech se v pátek uskuteční referendum o výstavbě geotermální elektrárny. Ta by měla stát v těsné blízkosti sídliště V Řekách. To se některým lidem nelíbí. Bojí se vibrací a sesuvu půdy.
Kromě výběru prezidenta budou lidé v Semilech v pátek a sobotu rozhodovat i o výstavbě geotermální elektrárny. Ve všech deseti volebních místnostech mají voliči možnost podepsat petici proti její výstavbě. Tu připravila radnice, přestože projekt podporuje.