informace

|Zprávy z domova

Únik informací v okolí Tuhého: pochybily GIBS i státní zástupkyně

Generální inspekce bezpečnostních složek i dozorová státní zástupkyně pochybily v kauze úniku informací z vyšetřování firmy Tesco SW. Vyplývá to ze závěrů Nejvyššího státního zastupitelství. Případ se týkal i blízkých policejního prezidenta Tomáše Tuhého. Samotné prověřování celé věci ale podle zastupitelství bylo v pořádku. Celou věcí se také zabývala poslanecká komise k policejní reorganizaci.

|Dominika Píhová |Zprávy z domova

Za poskytnutí dat 25 milionů? Část údajů lze získat stisknutím knoflíku, míní Kužílek o postupu policie

Novinář chtěl databázi trestných činů a Policejní prezidium mu za to naúčtovalo 25 milionů. Podle něj by totiž poskytnutí informací o jednotlivých trestných činech od roku 2011 zaměstnalo jednoho zaměstnance na plný úvazek na 48 let. Požadovaná částka je nerealistická, říká v rozhovoru pro Zpravodajský web Českého rozhlasu Oldřich Kužílek, poradce pro otevřenost veřejné správy a ochranu soukromí, spoluautor zákona o svobodném přístupu k informacím.

|Markéta Chaloupská |Zprávy z domova

Obviněný protikorupční detektiv podle policie vynášel informace z kauzy Homolka a DPP

Obviněný detektiv protikorupční jednotky Radek Holub podle policie vynášel informace z vyšetřování kauzy Homolka a také pražského dopravního podniku. Vyplývá to z dokumentů, se kterými se Český rozhlas seznámil. Kvůli kauze vynášení informací a úplatkářství jsou obviněni celkem tři lidé, vedle detektiva ještě celník Pavel Šíma a expolicista Igor Gáborík.

|Ondřej Bouda, Simona Bartošová, Vojtěch Koval, Antonín Viktora |Zprávy z domova

Policie prý obchází zákon. Neinformuje lidi, že je odposlouchávala, tvrdí obhájci

Pokud policie člověku napíchne telefon, ale odposlech pak nepoužije v trestním řízení, musí ho o tom ze zákona informovat. Loni se v takové situaci ocitlo 551 lidí, o odposlechu se ale dozvědělo jen 56 z nich, u zbytku se kriminalisté odvolali na výjimky. Podle Unie obhájců to ukazuje, že kontrola před neoprávněným odposloucháváním v Česku selhává.

| Ministerstvo práce a sociálních věcí |Zprávy z domova

Jak se vypořádat s povodní?

Ministerstvo práce a sociálních věcí chce pomoci lidem postiženým povodní, aby se rychle zorientovali v sociální a pracovně právní oblasti, která s živelní pohromou souvisí. Základní informace proto nabízí občanům formou otázek a odpovědí.

|Jana Zemanová, kko, dab |Zprávy z domova

Kupující se mají dozvědět více informací o výrobcích, vláda schválila zákon o potravinách

Kontrola kvality potravin na tuzemském trhu se zpřesní a zjednoduší. Vláda schválila zákon, podle kterého se mimo jiné spojí státní zemědělská a potravinářská inspekce a veterinární správa. Podle ministra zemědělství Petra Bendla z ODS se zlepší i informace o složení výrobku. Nebude už smět být uvedeno titěrným, málo čitelným písmem.