invaze

Británie čeká na vydání Chilcotovy zprávy. Odhalí selhání kolem války v Iráku

|Jiří Hošek, msk |Zprávy ze světa

Britská veřejnost a média netrpělivě čekají na vydání takzvané Chilcotovy zprávy o pochybeních londýnské administrativy kolem války v Iráku. Ta stále visí jako černý mrak nad celou generací ostrovních politiků Podle deníku Guardian nebude hlavním terčem kritiky nezávislého panelu jen expremiér Tony Blair. V době jeho úřadování, v roce 2003, se Velká Británie připojila k americké invazi do blízkovýchodní země.

|Veronika Sedláčková, Marie Horňáková |Film

ČT chce odvysílat kritizovaný ruský dokument obhajující invazi do Československa

Česká televize se snaží získat práva k ruskému dokumentu s názvem Varšavská smlouva - odtajněné stránky. Jeho autoři například tvrdí, že invaze vojsk do Československa v srpnu 1968 měla zabránit převratu režírovanému Severoatlantickou aliancí. Proti zkreslování dějin se ozvali historici, prezident Miloš Zeman i ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

|Jan Šmíd, Štěpán Macháček |Zprávy ze světa

Pět mrtvých Izraelců versus 350 Palestinců. Snahy o příměří v Gaze jsou zatím bezvýsledné

Pět izraelských vojáků přišlo o život při dva dny trvající pozemní operaci v Gaze. Při ostřelování okolí města Gaza zemřelo podle informací agentury Reuters nejméně 20 Palestinců. Palestinské úřady udávají, že si ofenziva izraelské armády za celých dvanáct dní trvání vyžádala mezi obyvateli pásma skoro 350 obětí, většinou z řad civilistů. Izrael přitom posílá do pozemní operace další jednotky a techniku. Diplomatické úsilí o dosažení příměří je zatím bezvýsledné.

|Jan Herget, ak |Zprávy z domova

VIDEO: Před budovou ČRo v Praze na Vinohradech se vzpomínalo na oběti ze srpna 1968

Před 45 lety obsadila Československo vojska Varšavské smlouvy. Na pokyn z Moskvy tak násilně skončilo takzvané Pražské jaro, které zavádělo v zemi demokratické principy. Při potyčkách s okupanty zemřelo v roce 1968 celkem 108 Čechů a Slováků. Bojovalo se i před budovou rozhlasu a památku obětí tam dnes dopoledne uctily významné osobnosti.