Rozšíření vojenských operací v Gaze je zřejmě začátkem izraelské pozemní invaze, zní z USA

Rozšíření vojenských operací v Pásmu Gazy, k němuž Izrael přistoupil v pátek večer, je zřejmě postupným začátkem rozsáhlé pozemní invaze, sdělili televizi CBS News dva američtí činitelé. Izrael to zatím nepotvrdil, serveru listu The New York Times ale řekl, že izraelští vojáci a tanky jsou v Gaze. Podle prohlášení armády Izrael také zabil velitele vzdušného křídla hnutí.

Sledovali jsme online Tel Aviv Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

2023-10-27t204009z_1_231028-064539_kth.JPG

Izrael zřejmě zahájil pozemní invazi do Pásma Gazy, uvedla americká média s odkazem na americké činitele (ilustrační foto) | Foto: Violeta Santos Moura | Zdroj: Reuters

Zabitý velitel vzdušných sil, jehož jméno uvádí BBC jako Asem Abu Rakaba, měl podle izraelské armády na starosti bezpilotní letouny, parašutisty a vzdušnou obranu.

„Byl součástí plánování masakru v komunitách v okolí Pásma Gazy ze 7. října. Naváděl teroristy, kteří pronikli do Izraele ze vzduchu, a byl zodpovědný za dronové útoky na pozice Izraelských obranných sil (IDF),“ uvedly podle agentury Reuters IDF v prohlášení.

Jeruzalém také varoval novináře v úzkém pobřežním pásu, že nemůže zaručit jejich bezpečnost.

„Naši vojáci a naše tanky jsou uvnitř Pásma Gazy. Střílejí a zasahují,“ řekl NYT mluvčí izraelské armády Nir Dinar. CBS News bližší podrobnosti o vyjádření amerických činitelů nepřinesla. Z oblasti bylo celou noc slyšet a vidět množství výbuchů.

Server listu The Jerusalem Post napsal, že izraelská armáda útočí především na sever Gazy a s odkazem na palestinská média informoval o střetech vojáků s bojovníky radikálního palestinského hnutí Hamás v oblasti mezi městem Bajt Hanún na severu pásma a uprchlickým táborem Búrajdž v jeho střední části.

O varování izraelské armády novinářům informovala agentura Reuters. Na dotaz její a agentury AFP se těmto organizacím dostalo odpovědi, že izraelská armáda útočí v Gaze na Hamás, který podle ní svá vojenská stanoviště naschvál umisťuje do blízkosti novinářů a civilistů.

„Za těchto podmínek nemůžeme zaručit bezpečnost vašich zaměstnanců,“ poznamenala izraelská armáda.

Gaza čelí rozsáhlému ostřelování. Následovat budou pozemní výpady, řekl mluvčí izraelské armády

Číst článek

Šéf Světové zdravotnické organizace Tedros Adhanom Ghebreyesus na X napsal, že jeho organizace ztratila kontakt se svými pracovníky v Gaze.

Úřad OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě informoval o tom, že v Gaze přišlo o život už 53 jeho zaměstnanců, jen za posledních 24 hodin čtrnáct.

Deborah Brownová z neziskové organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch podle serveru BBC News varovala před tím, že téměř kompletní výpadek telekomunikací v Gaze by mohl sloužit jako zástěrka pro „masová zvěrstva“.

kth, afo, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme