Jourová

|Jitka Hanžlová |Zprávy ze světa

Volkswagen podvodem s emisemi porušil v EU zákony na ochranu spotřebitele, tvrdí Jourová

Potíže německé automobilky Volkswagen po emisním skandálu nekončí. Naopak se zdá, že na ni dolehnou další finanční náklady. Čelí totiž obvinění, že ve většině zemí Evropské unie porušila zákony na ochranu spotřebitele. Obvinění vznesla v rozhovoru pro německý deník Die Welt eurokomisařka pro spravedlnost, spotřebitele a rovnost pohlaví Věra Jourová.

|Vojtěch Koval |Ekonomika

Smlouva o volném obchodu mezi USA a EU nezkrachovala, tvrdí Jourová

Jednání o smlouvě o volném obchodu mezi Evropskou Unií a Spojenými státy pokračují, popírají zástupci Unie slova německého vicekancléře. Sigmar Gabriel totiž o víkendu prohlásil, že rozhovory o tzv. TTIP v podstatě zkrachovala. Mluvčí Evropské komise naopak novinářům řekl, že se začíná rýsovat finální dohoda smlouvy. Českému rozhlasu to potvrdila i eurokomisařka pro spravedlnost a rovnost pohlaví Věra Jourová z hnutí ANO.

|Filip Nerad |Zprávy ze světa

Východ EU zaostává s prosazováním práv spotřebitelů. Podle Jourové i kvůli jim samotným

Práva spotřebitelů na východě Evropské unie se stále prosazují hůř než na západě společenství. Tvrdí to Evropská spotřebitelská organizace i eurokomisařka pro ochranu spotřebitelů Věra Jourová. Podle ní jsou spotřebitelé ve střední a východní Evropě méně nároční a nedokážou se tolik prát za svá práva jako občané starých členských zemí. Příčiny vidí Jourová také v přístupu vlád a obchodníků.

|Filip Nerad |Zprávy ze světa

Nejvíce nebezpečných výrobků v EU pochází z Číny. Jourová chce Číňany přimět k větším kontrolám

Nejvíce nebezpečných výrobků odhalených na evropském trhu pochází dlouhodobě z Číny. Jsou to hlavně hračky a textil. Evropská komisařka Věra Jourová chce proto přimět čínské úřady, aby přísněji kontrolovaly výrobky, které nejlidnatější země světa do Evropské unie vyváží. Pomoci v tom české eurokomisařce má i spolupráce se Spojenými státy.

O peníze z takzvaného Junckerova balíčku mají zájem už čtyři české projekty

|Zuzana Švejdová |Ekonomika

Evropská investiční banka otevřela v Praze novou pobočku. Kanceláře má už v 19 zemích Evropské unie a svoji pozici chce do budoucna posílit ve všech členských zemích. Banka mimo jiné spravuje Evropský fond pro strategické investice, který je nástrojem takzvaného Junckerova balíčku. Právě z něj Česko využívá podporu pro financování malých podniků.

|Ondřej Houska, kov |Zprávy ze světa

Slovinku Bratušekovou čeká ‚grilování‘ v EP. Výsledek může být důležitý i pro Jourovou

Takzvané "grilování" dnes v Evropském parlamentu čeká slovinskou kandidátku na eurokomisařku Alenku Bratušekovou. Podle řady europoslanců může být výsledek tohoto slyšení důležitý i pro to, jestli se členkou Evropské komise nakonec stane Věra Jourová, nominovaná českou vládou. Bratušeková i Jourová jsou totiž členky stran, které v Evropském parlamentu patří do liberální frakce ALDE.

|Ondřej Houska |Zprávy ze světa

Otázka na Babišovy zájmy nebyla nejtěžší, řekla Jourová po slyšení před europoslanci

Věra Jourová podporuje zavedení kvót pro zastoupení žen ve vedení velkých firem nebo omezení vysokých odměn pro bankéře. Řekla to v Evropském parlamentu při takzvaném 'grilování'. Europoslanci během něj tři hodiny zkoumali, jestli česká kandidátka zvládne roli eurokomisařky. V nové Evropské komisi by Jourová měla mít na starosti post pro spravedlnost, ochranu spotřebitelů a rovnost pohlaví. Rozhovor s Věrou Jourovou natočil moderátor Vladimír Kroc.

|Ondřej Houska, mkp |Zprávy ze světa

Jourovou čeká 'grilování'. Představí se ve čtyřech výborech europarlamentu

Kandidátka na eurokomisařku Věra Jourová se dnes bude tři hodiny zpovídat před Evropským parlamentem. Takzvané grilování nových eurokomisařů bývá pokaždé velmi náročné, protože europoslanci při něm detailně zkoumají kvality jednotlivých kandidátů. Ti, kteří selžou, se většinou eurokomisaři nestanou. Věra Jourová by měla mít v nové Evropské komisi na starosti spravedlnost, ochranu spotřebitele a rovnost pohlaví.

Je to prohra a neúspěch, kritizují portfolio pro Jourovou opozice i Zeman

|Jana Čermáková, kov |Zprávy ze světa

Věra Jourová (ANO) by se v příští Evropské komisi měla věnovat oblasti spravedlnosti, spotřebitelské politice a otázkám rovnosti pohlaví. Zatímco vládnoucí koalice, která si pro Jourovou myslela na nějakou ekonomickou oblast, přiznává jisté zklamání, zástupci parlamentní opozice, které Český rozhlas oslovil, jdou dál a mluví o prohře a neschopnosti vlády. A za neúspěch označil získané portfolio i prezident Miloš Zeman.

| ČTK, Václav Rokyta, kov |Zprávy z domova

Dostálová by do čela MMR šla, nabídku však zatím nedostala od ANO ani od Sobotky

Náměstkyně ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová řekla, že by přijala nabídku stát se po Věře Jourové (ANO) šéfkou resortu. Jourová, která míří do Evropské komise, by ji jako svou nástupkyni viděla ráda, rozhodnutí však není na ní a žádná jiná nabídka pro Dostálovou zatím nepřišla. Nezměnilo se to ani po dnešní návštěvě premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) na ministerstvu.

|Ondřej Houska, kov |Zprávy z domova

Jourovou musí potvrdit Juncker, pak ji čeká 'grilování' v europarlamentu

Po výběru v české vládě čekají českou kandidátku na post v Evropské komisi (EK) ještě dvě důležitá kola – schválení předsedou EK Jeanem-Claudem Junckerem, který jí přidělí konkrétní resort, a také slyšení před europoslanci. Česká kandidátka dnes řekla, s čím chce do Evropské komise jít, třeba výrok o obhajobě národních zájmů jí však při „grilování“ v Evropském paramentu zřejmě příliš nepomůže.