Virus zika se přenáší pohlavním stykem daleko častěji, než se dosud předpokládalo. Oznámila to dnes Světová zdravotnická organizace. Objevuje se také stále více důkazů, že zika souvisí s nejrůznějšími postiženími u novorozenců. Vědci také zjišťují, zda ziku nemohou přenášet i další druhy komárů.
Brazilský spolkový stát Pernambuco a jeho 1,5milionové hlavní město Recife vyhlásily stav nouze kvůli komárům. Důvodem je obrovský nárůst nemocí dengue, chikungunya a horečky zika. Ta způsobuje kromě horečnatých onemocnění také vývojové postižení u novorozenců. Proti komárům se ale bude bojovat i v dalších oblastech.
Velká voda prošla i Berounskem a místní se snaží chránit proti hmyzu, který se může množit v lagunách. Na rozdíl třeba od Mělnicka je zde ale situace velmi dobrá. Nakoupené repelenty tak lidé bydlící u Berounky zatím nevyužijí.
Jarní aktivita komárů je na Břeclavsku na svém vrcholu. Hygienici doporučují oželet procházky v okolí soutoku řeky Dyje a Moravy, Nových Mlýnů a také v Kančí oboře v Břeclavi, kde se tento hmyz přemnožil.
Vědci zřejmě konečně objevili slabé místo parazitů, kteří vyvolávají malárii. Je jím závislost na receptoru, který umožňuje průnik parazita do červených krvinek.
Zkoumání hmyzu polapeného v jantaru poprvé dokázalo, že malárie je v Novém světě původní. A navíc se zde vyskytovala mnohem dřív, než se objevil člověk.
V Česku přibývá nejen klíšťové encefalitidy, ale i lymské boreliózy. Letos je známo už na 1300 případů této zákeřné a plíživé nemoci, což je skoro o 200 více než ve stejném období loni. Někteří pacienti navíc o své nemoci nevědí. Očkování proti borelióze přitom navzdory všem snahám v dohlednu není.