„Kdyby se začalo už v roce 2015, tak jsme podstatně dál,“ upozorňuje pro iROZHLAS.cz prezident Českého institutu manažerů informační bezpečnosti Aleš Špidla.
Počet údajných ruských hackerských útoků je pravděpodobně vyšší, než bylo dosud zdokumentováno, uvedla stanice CNN. Rusko rozesílá i dezinformační e-maily.
Mluvčí vnitra uvedla, že k únikům dat nedošlo. Okolo druhé hodiny odpoledne se provoz webů ministerstva vnitra podařilo plně obnovit a je nově zabezpečený.
„Objevila se teprve v lednu. Po ruské invazi na Ukrajinu se zaměřila na hacktivismus formou DDoS útoků,“ popisuje odborník na kyberbezpečnost Tomáš Flídr.
Informaci Radiožurnálu a serveru iROZHLAS.cz potvrdilo ministerstvo obrany. Útok podle NÚKIB zasáhl jedenáct webů, uživatelům se stránky jevily jako nefunkční.
Polskou státní železniční společnost zasáhl ve čtvrtek výpadek zabezpečovacího systému. Problémy byly od rána na více než 800 kilometrech tratí. Vpodvečer obnovily provoz všechna centra řízení.
I když vláda Tchaj-wanu neregistruje ze strany čínské armády žádnou podezřelou aktivitu, Tchaj-pej zvýšil úroveň výstrahy. Na konfliktu experty zajímá hlavně to, jak se ukrajinské síly brání Rusku.
„Běloruské železnice používali ruští vojáci k přesunu lidí a materiálu k ukrajinské hranici,“ vysvětlila v rozhovoru pro Radiožurnál motiv útoku mluvčí hackerské skupiny Yuliana Shemetovetsová.
Během probíhajících olympijských her v Pekingu nejde o první podobný problém. Před přenosem slavnostního zahájení her minulý pátek a poté i v sobotu dopoledne čelila televize kybernetickému útoku.
Podle ukrajinské tajné služby SBU se hackerský útok zaměřil celkem na sedm desítek webů vládních úřadů, ale také neziskových organizací a dalších institucí.
Kvůli rozsáhlému kybernetickému útoku přestaly fungovat internetové stránky ukrajinského ministerstva zahraničí a dalších úřadů. Případem se zabývá zvláštní policejní jednotka.
Ruští hackeři spojení s tajnou službou SVR nadále s velkou účinností kradou z amerických úřadů data relevantní pro ruské zájmy. Používají přitom stále nové a těžko vysledovatelné techniky.
Za tradiční hrozby BIS také považuje špiony z Ruska a Číny. Služba také varuje, že kvůli epidemii covidu-19 podléhalo víc lidí dezinformacím a konspiracím.
Poslanci jednotlivých spolkových zemí v předvolebním období dostávali takzvané phishingové e-maily. Získané údaje pak měly být využívány k dezinformačním kampaním či vydírání.
Skupina se připravuje například i na situaci, která nastala při volbách v roce 2017. Tehdy hackeři napadli web Českého statistického úřadu a vyřadili jej z provozu.
Víkendový rozsáhlý útok hackerů je znamením, že se musí změnit regulace a zákony spojené s kybernetickou bezpečností. Na otázky ohledně útoku odpovídá odborník na kybernetickou bezpečnost Aleš Špidla.
USA zasáhl o víkendu masivní kybernetický útok. Prezident Joe Biden předal celou záležitost k šetření americkým tajným službám. Z incidentu podezírají hackery z Ruska.
Začala platit novela zákona o Vojenském zpravodajství, která umožňuje monitorovat, co se děje v kyberprostoru, a případně útok odvrátit nebo přímo zaútočit.
Knihovnu postihl v noci z pondělí na úterý a od té doby byla uzavřená pro čtenáře. V provozu zůstávají provozu digitální knihovny a licencované zdroje.
Kromě obnovy systému teď technici řeší další útoky. Hackeři se snaží zahltit weby a systémy magistrátu tak, aby zkolabovaly, nebo zahlcují pracovníky úřadu podvrženými a zavirovanými e-maily.
Šéf Colonial Pipeline odsouhlasil vyplacení v přepočtu 90 milionů korun. Firma zaplatila výkupné hackerům, kvůli nimž byl tento měsíc přerušen provoz rozsáhlé sítě pro přepravu ropných produktů v USA.
V Dublinu v pátek jedna porodnice zrušila všechna ambulantní ošetření. To se ale netýká žen těhotných 36 týdnů a více nebo žen vyžadujících naléhavou péči.