Automaty na mléko jsou poměrně rozšířené. Ale hned vedle je unikát. Automat na Nošovické kysané zelí. „Denně se prodá kolem padesáti sáčků. Lidé sem jezdí dokonce i ze Slovenska,“ říká Ivana Bolíková.
Starostové nemohou sehnat firmy, které by opravily chodníky či dětská hřiště, píšou Hospodářské noviny. Právo informuje o soudu mezi studenty a rodiči kvůli neplacení výživného. Víc v přehledu tisku.
Mlékomatů na Vysočině postupně ubývá. Při jejich povolení v roce 2010 jich bylo 16, o rok později 14 a v posledních třech letech se jejich počet zastavil na deseti. Farmářům se jejich provoz ve městech moc nevyplatil, a některé tak přemístili zpátky na venkov. Například mléčný automat z Havlíčkova Brodu do Úhořilky nebo z Humpolce do Vystrkova.
Čerstvé mléko od krávy je dnes luxus, o který ale lidé nemají zájem. Po celé republice totiž rapidně ubývá automatů, kde si lidé mohli čerstvé mléko koupit. Podle Státní veterinární zprávy je jich za poslední tři roky o pětinu méně. Například v Pardubicích už není ani jeden. K čerstvému mléku lidé ve městech nemají důvěru.
Před dvěma třemi roky hit, teď? Stagnace, možná i ústup. Tak to vypadá s přístroji, ve kterých si podobně jako v klasických nápojových automatech, natočíte do lahve čerstvé mléko. Farmáři tvrdí, že zájem ochabl a provoz mlékomatů se zas tak nevyplácí.
Už přes dva roky mohou obyvatelé Plzně nakupovat čerstvé mléko z takzvaných mlékomatů. Ty si získaly značnou oblibu mezi místními, denně z nich vytočí hektolitry mléka. Automaty u nákupních center provozuje zemědělská farma z Líní u Plzně. Před časem dokonce zřídila i pojízdné prodejny.
Lidé na Vysočině přestávají kupovat mléko z takzvaných ‚mlékomatů‘. Epidemiologové totiž přišli s podezřením, že se na Žďársku z automatu na čerstvé mléko nakazili dva lidé klíšťovou encefalitidou.