napětí

napětí v textech na iROZHLASU

| ČTK |Zprávy ze světa

Ukrajina se podle Putina dopustila na Krymu diverze, Kyjev to odmítá

Ukrajina podnikla pokus o diverzi na Krymu, protože si nepřeje nebo není schopna plnit minské mírové dohody. Na schůzi ruské bezpečnostní rady svolané dnes na sevastopolské letiště Belbek to řekl ruský prezident Vladimir Putin. Uvedl ale, že Rusko nehodlá s Ukrajinou kvůli incidentu přerušit diplomatické styky. Rusko poloostrov Krym před dvěma lety anektovalo.

|Štěpán Macháček |Zprávy ze světa

Židovské organizace vykupují domy v arabských částech Jeruzaléma, stěhují do nich osadníky

Mladý Palestinec najel v pondělí autem do lidí na autobusové zastávce v Jeruzalémě. Zranil přitom 14 lidí. Útočník pocházel stejně jako mnozí před ním z východního Jeruzaléma. Tyto Izraelem anektované arabské čtvrtě jsou často zdrojem neklidu. Přispívají k němu i sionistické organizace, které v arabských částech města usazují židovské rodiny. Jejich aktivity odmítají Palestinci i mnozí Izraelci, oporu ale mají v izraelských úřadech.

|Štěpán Macháček, mkp |Zprávy ze světa

Při střetech palestinské mládeže a izraelské armády nechybějí v Hebronu zranění a smrt

Izraelská armáda vtrhla ve čtvrtek do nemocnice Al-Ahlí v palestinském Hebronu. Dvacítka vojáků převlečených za Palestince přišla nad ránem zatknout pacienta, který údajně před dvěma týdny zaútočil nožem na židovského osadníka. Převlečení vojáci předstírali, že přivážejí na invalidním vozíku rodící ženu. Při zatýkání podezřelého pak na nemocničním pokoji zastřelili jeho bratrance. Podobné situace udržují v nejproblematičtějším palestinském městě neustálé napětí.

|Pavel Novák, mkp |Zprávy ze světa

Palestinský velvyslanec pro ČRo: Vyzýváme Izrael, aby udělal víc pro uklidnění situace

Konec s naváděním k násilí. To žádají americký ministr zahraničí John Kerry a izraelský premiér Benjamin Netanjahu, kteří se sešli k jednání v Berlíně. Nejnovější vlnu násilí zatím nezastavila ani zpřísněná bezpečnostní opatření přijatá izraelskými bezpečnostními složkami. I dnes izraelská policie zasahovala ve městě Bejt Šemeš západně od Jeruzaléma po napadení mladého ortodoxního Žida nožem.

|Milan Kopp, Michaela Vetešková |Zprávy z domova

Ústavu pro studium totalitních režimů chybějí peníze na prosincové platy

Atmosféra v Ústavu pro studium totalitních režimů je stále napjatá. Další personální změnou je odvoláním ředitelky Archivu bezpečnostních složek Zlatuše Kukánové. Nová šéfka ústavu Pavla Foglová navíc mluvila o výsledcích hospodaření ÚSTRu před šestičlennou radu. Ústavu prý chybějí prostředky na prosincové výplaty.

|Jaromír Marek, bre |Zprávy ze světa

Napětí mezi Tureckem a Sýrií nepolevuje. Na hranici se opět střílelo

Turecký prezident Abdullah Gul vyzval mezinárodní společenství, aby začalo jednat v Sýrii. Podle něj se v sousední zemi odehrávají nejhorší možné scénáře. Turecká vláda je podle něj v neustálém kontaktu s armádou a udělá vše proto, aby ochránila své hranice. Po dopadu minometových granátů ze Sýrie na turecké území, odpovídá Turecko už šestým dnem střelbou.