Bukurešť/Kyjev/Moskva||ČTK|Zprávy ze světa|Sledovali jsme online
Plavidlo z Ukrajiny bylo v době útoku, který se obešel bez obětí, ve výlučné ekonomické zóně Rumunska. Podle agentury Reuters to je poprvé od začátku války, co byla zasažena civilní loď s obilím.
„Titulky, které se objevily o mizerné sklizni, nejsou pravdivé. V situaci, kdy jsme v České republice oseli menší plochy, bude logicky v objemu menší sklizeň“, říká ministr zemědělství Marek Výborný.
Polští přepravci si stěžují na nerovné podmínky při přepravě zboží na Ukrajinu. Jejich výhrady se týkají třeba elektronické fronty, do které se musí řidič přihlásit v momentě přejezdu na Ukrajinu.
„Není to ale tak, že by Polsko stoplo dodávky zbraní Ukrajině,“ dodává Harzer s tím, že polské vyjádření není výhrůžkou. Polský premiér si podle něj neuvědomil, jak velký dosah zpráva mít bude.
Polské ministerstvo zahraničí si ve středu předvolalo ukrajinského velvyslance a vyjádřilo důrazný protest proti výrokům prezidenta Volodymyra Zelenského na Valném shromáždění OSN v New Yorku.
Jak se předem dalo očekávat, v hlavním bodu schůzky v Soči, což byla Erdoganova snaha přimět Rusko, aby se vrátilo k obilné smlouvě, turecký prezident nepochodil.
23:35
Praha||Tomáš Pancíř, vpl|Ekonomika|Dvacet minut Radiožurnálu
„Řada pekařů nakoupila drahé obilí a bohužel se z něj stále vyrábí. O poklesu, pokud se ty ceny vrátí na normální úroveň, se můžeme bavit po aktuální sklizni,“ vysvětluje Dana Večeřová.
Středeční ruské nálety podle ukrajinského ministra infrastruktury poničily téměř 40 tisíc tun pšenice, která měla být vyvezena do afrických zemí, Číny či Izraele
V pozadí rozmíšek je aktuálně spor o vývoz ukrajinského obilí, kterému se Varšava brání. Prezident Zelenskyj apeloval na zachování jednoty mezi oběma spojenci v odporu proti ruské agresi.
Krach smlouvy, která umožňovala vývoz 33 milionů tun ukrajinského obilí, se dotkne především ukrajinských vývozců. Z dohody ale těžilo i Turecko, Čína nebo Světový potravinový fond.
Kontrolní test potvrdil výskyt pesticidu v ukrajinském obilí, který slovenské úřady už v dubnu odhalily v jednom z mlýnů na jihu země. Slovenským poslancům to řekl ministr zemědělství Samuel Vlčan.
Opatření polské vlády, které pomohlo tuzemským zemědělcům konkurovat ukrajinské zemědělské produkci, je totiž dvousečná zbraň. Ztráty pociťují jak výrobci, tak i dopravci.
Ministerstvo zemědělství označilo zprávy o škodlivých produktech z Ukrajiny jako poplašné. Kontroly obilovin, které do Česka míří z Ukrajiny, ale i tak preventivně zpřísnilo.
Slovensko nařídilo plošné kontroly už dovezeného ukrajinského obilí, když úřady tento měsíc zjistily zbytky látky chlorpyrifos v zásilce pšenice o hmotnosti 1500 tun.
„České obilí je kvalitnější především v tom, že jsme svázáni pravidly pro pěstování jakýchkoliv komodit, včetně pšenice,“ říká předseda zemědělského svazu ČR Martin Pýcha.
K podobnému kroku v uplynulých dnech už přistoupily Maďarsko a Polsko. V dovezeném obilí testy potvrdily výskyt pesticidu, který není v EU povolen a který má negativní vliv na lidské zdraví.
Lavrov v Ankaře také pohrozil, že se Moskva přestane řídit dohodou umožňující vývoz ukrajinského obilí, pokud Západ bude dál klást překážky vývozu ruských hnojiv a potravin.
Světový potravinový program OSN odhaduje, že problémem akutního nedostatku potravin trpí více než 345 milionů lidí. To je dvojnásobek oproti roku 2019.
„Turecko posiluje mimo jiné díky své zahraniční politice v kontextu války na Ukrajině a je to vidět i na současných jednáních. Rusko k němu přistupuje jinak než před válkou,“ říká turkoložka Lahučká.
Před válkou vyložení obilí trvalo pouhé dva dny. Teď je to čtyřikrát až pětkrát déle. Na místě tak čeká asi 800 náklaďáků a každý má naloženo kolem 20 tun obilí.
V srpnu Hajdaj uváděl, že Rusko vyvezlo z Luhanské oblasti do Ruska 200 000 tun obilovin. Zemědělci podle jeho tehdejšího vyjádření uváděli, že situace v zemědělství se blíží katastrofě.
Firmy vydělávají hlavně kvůli rostoucí poptávce zaviněnou válkou na Ukrajině. Odborníci se shodují, že by se jejich zisky měly vrátit lidem například skrze mimořádnou daň.
Ukrajinský přístav Čornomorsk opustily další dvě lodě. Země už po takto po moři vyvezla na 12 lodích 370 000 tun zemědělských komodit. Celkově plánuje vyvézt až 20 milionů tun obilí.