‚Rusko nebere ohledy na bezpečí civilistů a lidí.‘ Moskvu kritizují za útok na obilné sklady a přístav

Rusko svými útoky na ukrajinskou obilnou infrastrukturu záměrně ohrožuje potravinovou bezpečnost ve světě, uvedlo ve středu podle agentury AFP francouzské ministerstvo zahraničí. Reagovalo tak na další ruské vzdušné útoky na sklady obilí v Oděské oblasti. Americká velvyslankyně v Kyjevě Bridget Brinková reagovala prohlášením o ruské bezohlednosti vůči lidem ve světě, kteří jsou na ukrajinském dovozu obilí závislí.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„(Moskva) nedělá nic jiného, než že zvyšuje ceny potravin a na úkor těch nejzranitelnějších skupin lidí ve světě se snaží bránit svému hlavnímu konkurentovi, Ukrajině, ve vývozu jeho produkce,“ uvedlo francouzské ministerstvo podle AFP.

Ruské nálety podle ukrajinského ministra infrastruktury poničily téměř 40 tisíc tun pšenice, která měla být vyvezena do afrických zemí, Číny či Izraele, a také silo, sklady, nákladní terminál i administrativní budovy.

„Domy, přístavy, sila, historické budovy, muži, ženy, děti. Neustálé a stále častější ruské útoky na Kryvyj Rih, Charkov, Kyjev a Cherson dávají najevo, že Rusko netouží po míru, nebere ohledy na bezpečí civilistů ani lidí, kteří jsou ve světě závislí na dovozu jídla z Ukrajiny,“ napsala Brinková.

Rusko útoky na nevojenské cíle spojené s ukrajinským obilím zintenzivnilo poté, co před několika týdny odstoupilo od takzvaných obilných dohod, které zajišťovaly bezpečný průjezd lodím s nákladem potravin Černým mořem a týkaly se vývozu nejen ukrajinských, ale i ruských produktů.

Ruský prezident Vladimir Putin ve středu v telefonátu řekl svému tureckému protějšku Recepovi Tayyipu Erdognanovi, že Moskva je připravená o návratu k dohodám jednat, jakmile západní země začnou naplňovat závazky ohledně usnadnění vývozu ruských zemědělských komodit a hnojiv.

Turecko hrálo společně s OSN klíčovou roli ve zprostředkování jednání a podpisu černomořských dohod. Americká velvyslankyně při OSN Linda Thomasová-Greenfieldová v úterý uvedla, že „vidí náznaky“, že by se ruská diplomacie mohla k jednáním o prodloužení vrátit.

„Budeme muset vidět, zda se to opravdu stane,“ uvedla diplomatka podle agentury Reuters.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme