planeta

| ČRo |Zprávy z domova

Život na nových planetách? 'Být v obyvatelné zóně nestačí,' říká český astronom

Astronomové objevili soustavu planet, na kterých by mohl být život. Před malou chvíli to oznámila NASA. Tři planety leží v takzvané obyvatelné zóně od chladného červeného trpaslíka, který je součástí souhvězdí Vodnáře. Na jejich povrchu by mohly být oceány. Soustava leží 40 světelných let od našeho Slunce. „Tři z nich jsou v obyvatelné zóně, které si můžeme ve srovnání se sluneční soustavou představit jako Venuši, Zemi a Mars,“ vysvětlil ve vysílání Českého rozhlasu astronom z Akademie věd České republiky Pavel Suchan.

| ČTK |nepoužívat - Věda

Vědci objevili planetu u Proximy Centauri, život může být od Země 4 světelné roky

Astronomové doslova za humny Sluneční soustavy objevili planetu přibližně o hmotnosti Země, která obíhá kolem své hvězdy Proxima Centauri v takzvané obyvatelné zóně, a na které by tedy mohla být tekutá voda. Oznámila to dnes Evropská jižní observatoř (ESO), jejíž dalekohledy, mimo jiných zařízení, vědci při objevu použili. O události podrobně informuje prestižní vědecký časopis Nature.

|Květa Moravcová, kap |Člověk

Vyfoťte se, vyzývá NASA. Ze snímků lidí vytvoří mozaiku planety Země

Lidé po celém světě dnes mohou pozdravit NASA. Americký Národní úřad pro letectví a vesmír vyzývá u příležitosti Dne Země obyvatele naší planety, aby se vyfotili a snímek umístili na jednu z pěti sociálních sítí. NASA potom ze snímků složí mozaiku modré planety a příští měsíc ji zveřejní.