porody

porody v textech na iROZHLASU

|Václav Rokyta |Zprávy z domova

První miminka roku 2017 se narodila v Brně, dvojčata přišla na svět těsně po půlnoci

Prvními dětmi narozenými v roce 2017 jsou zřejmě dvojčata, která přišla na svět v Brně. Holčička Linda se v porodnici na Obilním trhu narodila minutu po půlnoci, její bratr Stanislav o minutu později. Minutu po Silvestru se narodil také chlapec René v Havířově na Karvinsku. Děti narozené mezi prvními na Nový rok obvykle od měst nebo krajů získávají dárky.

|Iveta Vávrová |Zprávy z domova

Ústavní soud rozhodne, jestli jsou poplatky za přítomnost otce u porodu oprávněné

Poplatky za otce u porodu se dostaly až před Ústavní soud. Ten dnes odpoledne vynese verdikt v případu otce, který prohrál spor o 500 korunový poplatek u krajského soudu v Ústí nad Labem. Soudce dal za pravdu chomutovské nemocnici, podle které šlo o nadstandardní službu. Otec proto podal stížnost k Ústavnímu soudu. Verdikt může být důležitý i pro další rodiče, kteří v některých nemocnicích stále za tyto služby platí.

| ČRo, Iveta Vávrová |Zprávy z domova

Platby za otce u porodu se liší zařízení od zařízení. Praxi by mohl sjednotit verdikt ÚS

Poplatky za přítomnost otce u porodu bude řešit Ústavní soud. Stížnost podal v polovině října advokát Martin Cypris, podle kterého je platba protiústavní. Část porodnic v Česku ji přestala vybírat poté, co v roce 2012 začal platit zákon o zdravotních službách. Některé nemocnice však poplatky dál účtují. Právníci ani soudy se zatím neshodli, zda na to mají nemocnice právo, či nikoliv. A jednotní nejsou ani rodiče.

|Eva Rajlichová, kap |Zprávy z domova

Mimo nemocnici se ročně narodí stovky dětí. Stát ale domácí porody oficiálně nepovoluje

Porodnictví v Česku prochází velkými změnami. Ministerstvo zdravotnictví letos povolilo, že na porod nemusí dohlížet lékař, ale třeba jen asistentka, kterou si žena sama vybere. Zastánci domácích porodů by ale rádi ještě větší svobodu. Po resortu chtějí, aby povolil rodit i v domácích podmínkách. Porodníci to odmítají jako velké riziko. Přesvědčit je mají nové argumenty, které zazní na mezinárodní konferenci k domácím porodům. Tu dnes a zítra hostí Praha.

|Eva Rajlichová, Martin Hromádka |Zprávy z domova

Ženy budou moci v nemocnicích rodit jen s asistentkou. A opustit porodnici po pár hodinách

Od příštího roku budou mít české ženy více soukromí u porodu a také budou moct s dítětem nemocnici opustit už několik hodin po něm. Ministerstvo zdravotnictví vyšlo vstříc četným žádostem a stanovilo podmínky, za kterých bude možné rodit ve zdravotnickém zařízení jen za přítomnosti porodní asistentky.

|Mária Pfeiferová, Simona Bartošová |Zprávy z domova

Část péče o těhotné mají převzít porodní asistentky. Názory se různí

Velkou část péče o těhotné ženy by měly převzít porodní asistentky. Podle záměrů ministerstva zdravotnictví by měly v souvislosti s tím ženy méně navštěvovat lékaře. Ti by měli provádět jen odborná vyšetření. Upozornila na to Mladá fronta Dnes. Názory na tento krok se ale různí. Na tom, komu by se měla svěřit péče o budoucí matky, se neshodnou ani gynekologové.

Některé ženy se schválně snaží porodit do konce roku. Kvůli porodnému

|Viktorie Hošková, Martin Hromádka, Tomáš Medek |Zprávy z domova

Každý rok nastává touto dobou pomyslný souboj porodnic o to, která jako první přivítá na svět prvního novorozence roku. Tentokrát by to mohlo být trochu jinak. Teoreticky by se mohlo spíše soupeřit o to, kolik jich to stihne ještě před půlnocí. Zítřkem se totiž radikálně zpřísňují podmínky pro vyplácení porodného.

|Veronika Sedláčková, Michaela Vydrová |Zprávy z domova

Porodní asistentky chtějí získat větší pravomoce při vedení porodů

Porodní asistentky chtějí získat větší pravomoce při vedení porodů. České zdravotnictví by podle nich, mělo víc než dosud, počítat s alternativními způsoby. Jedna z porodních asistentek Unie, která asistentky sdružuje, se proto obrátila na soud. Žádala například, aby v nemocnicích mohly asistentky přímo vést porody a ne při nich jen pomáhat. Lékaři by zasáhli pouze v případě, že by nastaly komplikace. Pražský městský soud požadavek z procesních důvodů zamítnul.

|Vědunka Lunardi, Milan Kopp |Zprávy ze světa

V Itálii skandál s úmrtím novorozence při domácím porodu

V Itálii vyšetřují případ novorozence, který zemřel při porodu doma. Italské lékařské kruhy domácí porody ostře kritizují, ale existují organizace, které matkám poskytují asistentky, přejí-li si porodit v domácím prostředí. Přesto je počet domácích porodů velmi omezený.

|Markéta Kaclová, Blanka Černá |Zprávy z domova

Ministerstvo zdravotnictví uvažuje o rušení porodnic

Porodnicím, které mají málo porodu hrozí zrušení. Národní referenční centrum zdravotních pojišťoven zjistilo, že 40 porodnic má méně než 500 porodů za rok, což je hranice, kterou doporučuje odborná gynekologická společnost. Lékaři pak mají malou zkušenost a hrozí, že nezvládnou komplikované případy. Ministerstvo zdravotnictví potvrzuje, že některé porodnice mohou zaniknout.