V Novoměstské porodnici přibývá maminek z východních Čech

V Novém Městě chtějí nově rodit rodit ženy z Litomyšle nebo Poličky. Poté, co v Litomyšli zavřeli tamní porodnické oddělení, začaly se těhotné ženy poohlížet jinde. Řada z nich si vybrala právě Nové Město na Moravě, ačkoli například Litomyšl je od něj vzdálená45 kilometrů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

První letošní Středočech se narodil v brandýské porodnici | Foto: Jana Huzilová

Rodit v Novém Městě se rozhodla také nastávající maminky Regina, která bydlí nedaleko Poličky.

„Já jsem z Poličky, ale vybrala jsem si ji, protože je tady přes 800 porodů za rok, což litomyšlská a ani svitavská porodnice neměla. Takže spíš ta zkušenost mě sem láká.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O zájmu žen o porody v Novém městě mluvila Andrea Bartůnková

„Můj obvodní lékař mi řekl, že ta možnost tady je, a pak jsem zjišťovala, zavolala a už jsem tady. Zatím všechno perfektní. Ta lékařská péče je už dnes asi všude na stejné úrovni. Mně jde hlavně o ten porod a o tu zkušenost, aby všechno dopadlo tak, jak má,“ pochvaluje si péči čtyřiatřicetiletá prvorodička.

Termín má už za dva týdny. Že by do porodnice z Poličky nedojela včas, se nebojí.

„Já bydlím kousek za Poličkou, takže asi 40 minut jízdy a myslím si, že u prvního porodu ta hodina dojezdu není problém.“

To, že přibývá maminek z jiných okresů i krajů , potvrdila i vrchní staniční sestra a porodní asistentka na gynekologicko-porodnickém oddělení novoměstské nemocnice sešla, je Jitka Vařáková.

„V poslední době se setkáváme s maminkami právě z oblasti Poličky, Litomyšle a Jimramovska, které třeba dřív odcházely rodit do litomyšlské nemocnice, pak nám přibývá i maminek z Nedvědicka, které chodily dřív do Brna.“

Podle ní je sice péče všude stejná, ale ženy dají na doporučení podle osobní zkušenosti svých kamarádek a známých.

Podle Vařákové pomáhají i sociální sítě, novoměstská porodnice má nově facebookové stránky, které maminky hojně využívají.

Když maminky do porodnice přijdou, zajímá je nejvíc uspořádání sálu, těhotenské kurzy a také různé podpůrné metody, které jim při porodu uleví od bolesti.

„Největším hitem poslední doby je využívání plynu entonox. Je to inhalační metoda, kdy dochází k útlumu bolesti při porodu,“ říká Vařáková.

V letošním roce provedli v Novém Městě zatím 600 porodů, nejvíce jich má na Vysočině každoročně porodnice v Havlíčkově Brodě, už nyní jich je asi 1070.

Tereza Bartůňková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme