„Cena splnila svůj hlavní porevoluční účel: sarkastickou formou zdůraznit osoby, které podporovaly, prosazovaly, či dokonce prováděly nějakou antiekologickou činnost,“ uvedly Děti Země.
Ruský vicepremiér Alexandr Novak minulý týden uvedl, že Rusko by začátkem příštího roku mohlo v reakci na zavedení cenového stropu ze strany západních zemí snížit těžbu ropy o pět až sedm procent.
„Ale my v Čechách máme rádi přírodu. Máme obrovský program na vodu. My chceme zasadit deset milionů listnáčů. Kůrovec nám žere lesy. My chceme znovu motýle. A ty včely mají rády tu řepku.“
Anticenu Ropák získal za největší protiekologický počin loňského roku ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD). Ekologům vadila jeho snaha prolomit těžební limity hnědého uhlí na Mostecku i podpora výstavby nových bloků v jaderných elektrárnách. Novinářům to dnes v Brně sdělil Miroslav Patrik z pořádajícího sdružení Děti Země.
Nositelem anticeny Ropák roku 2013 za největší protiekologický počin loňska je prezident Miloš Zeman, anticenu Zelená perla za protiekologický výrok obdržel současný ministr financí Andrej Babiš (ANO). Novinářům to dnes v Brně za pořadatele akce sdělil Miroslav Patrik ze sdružení Děti Země.
Ekologové z organizace Děti Země dnes vyhlásí Ropáka roku. Cenu za antiekologický čin roku udílí už podvacáté. Současně udělí Zelenou perlu za výrok, nejvíce poškozující přírodu.
Dvanáct politiků, úředníků a manažerů nominovali ekologičtí aktivisté na Ropáka roku 2010. Antiekologickou cenu za nejhorší čin proti přírodě dnes udělí jednomu z nich občanské sdružení Děti Země.
Nominace na Ropáka a Zelenou perlu dnes uzavírají ekologická sdružení. Cenu za antiekologický čin a antiekologický výrok roku vyhlašují už po devatenácté. Soutěž pořádá organizace Děti země.
Ekologickou anticenu Ropák roku 2009 získal ministr průmyslu Vladimír Tošovský. Ocenění za nejhorší čin proti přírodě si vysloužil za návrh, který počítá s prolomením limitů těžby uhlí. Výsledky ankety dnes zveřejnily Děti Země.
Nejméně čtyři prohřešky proti životnímu prostředí spáchal vloni pražský primátor Pavel Bém a vysloužil si za to titul Ropák roku 2008. Výsledky ankety ve čtvrtek v Brně oznámily pořádající ekologické organizace.
Pražský primátor Pavel Bém dostal od ekologických organizací červenou kartu. Ocenění Ropák roku 2008 za nejhorší ekologický počin si vysloužil mimo jiné za prosazování stavby mrakodrapů na pankrácké pláni. Výsledky ankety dnes vyhlásili organizátoři v Brně.
Novým Ropákem - za rok 2007 - je náměstek ministra dopravy Jiří Hodač. Údajně vyhrožoval občanským sdružením žalobami za škody, které měly způsobit tím, že se pokoušely mluvit do rozhodování o silnicích a dálnicích. Ropáka uděluje ekologická organizace Děti Země za nejhorší ekologický počin minulého roku. Za největší antiekologický výrok dává ocenění Zelená perla. Tu získal za své loňské výroky o životním prostředí prezident Václav Klaus.
Prezident Václav Klaus, lyžařka Kateřina Neumannová nebo pražský primátor Pavel Bém z ODS - to jsou asi nejznámější z nominovaných na antiekologickou cenu Ropák. Jejího nového držitele bychom se měli dozvědět dnes večer. Ropáka uděluje ekologická organizace Děti Země za nejhorší ekologický počin minulého roku.
|Ivana Solničková, Vladan Dokoupil, Martin Hromádka|Zprávy z domova
Ropákem roku 2006 je ministr průmyslu a obchodu Martin Říman. Ekologové mu udělili anticenu za snahy o zvýšení emisních limitů, podporu těžby hnědého uhlí a za souhlas s výstavbou dalších dvou bloků Temelína. Nelichotivé ocenění Zelená perla 2006 za nejhorší antiekologický získal primátor Teplic a senátor za ODS Jaroslav Kubera.