„Obávám se, že v horizontu 10 či 15 let bude tento problém z důvodu nedostatku kvalitního personálu,“ varuje poslankyně Zdenka Němečková Crkvenjaš (ODS).
Českým pacientům se stále moc nechce připlácet si za nadstandard ve zdravotnictví. Vyplývá to ze šetření Radiožurnálu mezi nemocnicemi v hlavním městě i regionech.
Zatím není jasné, kdo a jak bude stanovovat, co je standard a co už nadstandard, shoduje se senátorka Alena Dernerová (nezávislá) a prezident společnosti Czechmed Miroslav Palát. Podle Paláta vyvstává otázka, zda je lepší, když je více péče zahrnuto i pod standard, ale pacient se k ní kvůli nedostatku prostředků nedostane, nebo když si za péči v rámci nadstandardu musí připlatit.
Ani na šestihodinovém jednání K9 se zástupci vládních stran neshodli na tom, za co si budou pacienti připlácet, tedy na definování standardní a nadstandardní péče. Platit bychom si měli už od příštího roku třeba lehčí sádru, lepší kloubní náhrady a oční čočky nebo některé operace robotem.
Profesoři na lékařské fakultách budou studenty vzdělávat podle standardů. Ty se mají zaměřit hlavně na to, co doopravdy potřebuje umět absolvent fakulty, aby mohl začít pracovat jako lékař.
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy dnes představilo standardy pro základní vzdělávání, které by měly pomoci změnit trend dlouhodobě se zhoršující vzdělávacích výsledků českých žáků. Standardy určují, co by měli žáci na konci daného ročníku znát a umět. Materiál zatím není definitivní, vyjadřovat se k němu budou ještě odborníci.
Co má umět správný učitel a jak má učit, by měl popsat nový dokument Standard profese učitele. K němu se v minulém roce spustila diskuze, kterou ale ministryně školství Miroslava Kopicová po několika měsících stopla.