Teploty budou nízké a většinou pod bodem mrazu i ve dne, nastane tedy takzvaný ledový den, který byl v minulém roce naopak dost vzácný. Denní teploty okolo bodu mrazu budou do středy.
Úřad uvádí, že ani za nouzového stavu není měření teploty výslovnou právní povinností. S přihlédnutím k nutným opatřením ho však lze z hlediska zákona považovat za oprávněný zájem zaměstnavatele.
Oteplení podle výhledu přijde po velmi chladném končícím týdnu. „Rozdíl mezi týdenními průměry by mohl dosáhnout kolem devíti stupňů Celsia, což je neobvykle vysoká hodnota,“ uvedli meteorologové.
Stanice Perla u Jezerní slati naměřila minus 20,6 stupně Celsia, podobně chladno bylo i na nedaleké Horské Kvildě. V dalších dnech se oteplí. Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav.
Uplynulý únor byl v Evropě druhým nejteplejším v záznamech služby Copernicus. Za nejteplejším druhým měsícem roku, kterým byl únor 2016, zaostal jen o 0,1 stupně Celsia.
Brazilský vědec řekl, že teploty na Antarktickém poloostrově a dalších ostrovech v oblasti značně kolísají. Po ochlazení v prvním zkoumaném desetiletí následně výrazně vzrostly.
Meteorolog Graneröd přisuzuje nezvykle vysokou teplotu fénu, který se často vyskytuje v blízkosti hor. Obec Sunndalsöra je horami obklopena a díky strmým svahům je oblíbená na basejumping.
Nejvýše se v neděli teplota dostala v Českých Budějovicích - Rožnově, kde teploměr ukázal 23,7 stupně. O desetinu stupně tak zde bylo překonáno dosavadní maximum z roku 2006.
Výstraha před vysokými teplotami platí od sobotního poledne do nedělního večera pro Prahu a části Středočeského, Ústeckého, Libereckého, Jihomoravského a Zlínského kraje.
Teploty v Česku už atakovaly čtyřicítku. Aby se lidé ochladili, využívají větráky či klimatizace. Ve Vídni chladí některé veřejné budovy studenou vodou. Nyní začali zásobovat chladem i bytový dům.
„Období jako celek by mělo být srážkově průměrné, stejně tak i jednotlivé týdny období,“ dodali meteorologové. Dlouhodobý průměr srážkových úhrnů v tomto období je 69 milimetrů.
Podle aktuálních map se zhoršuje již dva týdny kondice trvalých travních porostů a také polních plodin. Z hlášení zemědělců vyplývá, že sucho výrazně přispělo ke slabší úrodě.
Česko tento týden zasáhnou tropické teploty, varují meteorologové. Celý týden bude podle meteorologů kolem třiceti stupňů. Meteorologové už také vydali výstrahu před vysokými teplotami.
Nové maximum dosáhlo i pražské Klementinum, kde se počasí sleduje soustavně od roku 1775. Ještě tepleji má být podle předpovědi ve čtvrtek, další den se mírně ochladí.
Česko zasáhlo v uplynulých dnech silné sněžení a meteorologové ho očekávají i v příštím týdnu. Podle ČHMÚ bude objem srážek nejméně v příštích dvou týdnech nadprůměrný.
O Vánocích budou venkovní teploty nad nulou, ani sněhu se Češi o svátcích nedočkají. V Praze a části jižních a západních Čech bude na Štědrý den s velkou pravděpodobností víc než plus pět stupňů.
Letní počasí o víkendu ukončí první výrazná studená fronta, která Česko zasáhne. Teploty klesnou zhruba o deset stupňů Celsia. Meteorologové pak v pondělí počítají s velmi silným větrem.
Vysoké teploty v kombinaci s nedostatkem srážek způsobily, že na 63 % území je stav sucha extrémní či výjimečný. Nejhůře jsou na tom místa na severu jižní Moravy a Vysočiny, východní a severní Čechy.