Po velmi teplých dnech se v polovině týdne v Česku ochladí. Teploty klesnou o víc jak deset stupňů

Po velmi teplém začátku týdne, kdy se denní maxima blížila 30 stupňům Celsia, se v Česku z úterý na středu výrazně ochladí. Přechod studené fronty srazí teploty i o víc než deset stupňů a v noci na čtvrtek se mohou místy objevit přízemní mrazíky. O víkendu se denní teploty vrátí nad 20 stupňů Celsia. Vyplývá to z týdenní předpovědi na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) a jeho facebookovém profilu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ilustrační foto

Pondělí bylo stejně jako uplynulý první dubnový víkend horké (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Období do konce dubna a na začátku května by podle dlouhodobého výhledu počasí mělo být jako celek teplotně nadprůměrné až průměrné. Srážek v příštích čtyřech týdnech spadne podobně nebo o něco víc, než bývá v této době obvyklé, příští týden může na horách i sněžit.

Začátek týdne bude velmi teplý. Poté přijde propad a teploty klesnou i o víc než 10 stupňů Celsia

Číst článek

Pondělí bylo stejně jako uplynulý první dubnový víkend horké. Nejvyšší denní teploty se pohybovaly mezi 22 a 26 stupni Celsia, v Čechách mělo být ještě tepleji. Na některých místech ale pondělní maximální teploty po týdnu znovu snižoval prach ze Sahary.

Mimořádně teplé vydrží podle meteorologů ještě v úterý, kdy začne od západu přibývat oblačnost, která přinese přeháňky či bouřky. Středa už bude oblačná, místy s deštěm či přeháňkami, zpočátku i bouřkami. Denní maxima budou jen mezi 11 a 15 stupni Celsia, jen na jihovýchodě může teploměr ukázat 17 stupňů.

V noci na čtvrtek mohou teploty u země klesnout místy pod nulu, přes den budou mezi 15 a 19 stupni. Ubyde deště, obloha bude polojasná a dál se bude oteplovat. O víkendu by se tak teploty přes den mohly dostat přes 20 stupňů Celsia.

Na začátku příštího týdne se ale podle týdenní předpovědi znovu citelně ochladí a teploty většinou nepřekročí deset stupňů.

Historicky nejdřívější tropický den. Česko v neděli zaznamenalo teplotu přes 30 stupňů

Číst článek

Uplynulou neděli se odpolední teploty na některých stanicích dostaly nad 30 stupňů Celsia, Česko tak zažilo letošní první tropický den. Padl rekord z roku 1934, kdy byl první tropický den zaznamenán 17. dubna, tedy o deset dní později než letos.

Loni nastal první tropický den o víc než dva měsíce později, konkrétně 18. června. Meteorologové očekávají, že období od 8. dubna do 5. května bude teplotně nadprůměrné až průměrné.

Zatímco tento týden bude na jeho začátku ještě provázet velmi teplé počasí, příští týden se výrazně ochladí a nejvyšší teploty přes den budou jen kolem 13 stupňů, zato bude víc pršet, ve vyšších polohách může i sněžit.

„V prvním týdnu spadne jen do pěti milimetrů srážek, ve druhém může spadnout až kolem 16 milimetrů a zejména od vyšších poloh se objeví sněhové vločky. V ostatních týdnech budou úhrny většinou kolem 12 milimetrů,“ uvedli v pondělí meteorologové. 

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme