„Dnešek představuje nový začátek nejen pro mě, ale i pro ně,“ řekl muž v odkaze na pacienty čekající na transplantaci. „Moje rekonvalescence postupuje hladce a v tomto okamžiku žádám soukromí,“ dodal.
Před 40 lety transplantovali lékaři pražského IKEMU poprvé v Československu slinivku u pacientky s cukrovkou 1. typu. Technika zákroku se během let proměnila, pacientům s diabetem ale pomáhá dodnes.
Operace tehdy zachránila život šestatřicetiletému Josefovi Mynářovi, který trpěl nevyléčitelným nádorovým onemocněním jater. „Už jenom okraj jater vypadal jako játra,“ vzpomíná Mynář.
Lékaři v IKEM loni transplantovali 306 ledvin, 143 jater, 41 srdcí, 39 slinivek, deset Langerhansových ostrůvků a tři tenká střeva. Celkem se v celé České republice loni transplantovalo 809 orgánů.
„Je to celosvětový problém. Ve všech registrech je téměř 38 milionů dárců. Pro záchranu pacientů by bylo potřeba, aby toto číslo bylo dvojnásobné,“ říká mluvčí Českého registru dárců.
Pomahač se proslavil tím, že v USA provedl první úspěšnou celkovou transplantaci obličeje. V zámoří se věnuje výzkumným projektům, klinické praxi plastické chirurgie.
Čtyři měsíce s mimotělním mechanickým srdcem strávilo v motolské nemocnici dítě, které čekalo na transplantaci. Lékaři toto řešení museli zvolit, protože pacientovi selhávalo vlastní srdce.
Na klinice v německém Essenu se objevilo vážné podezření z korupce v tamním transplantačním centru. Dva lékaři měli po pacientce požadovat 60 000 eur za posun na čekací listině a přednostní zákrok. Ve skandálu figuruje také jméno profesora Christopha Broelsche, který patří mezi největší kapacity světové transplantační medicíny.