úkryt

úkryt v textech na iROZHLASU

Tma a stísněný prostor. Anna Franková se v Amsterdamu ukrývala dva roky

|Pavel Novák, Simona Bartošová |Historie

Chtěla být spisovatelkou už jako mladé děvče a její knížka oslovila miliony čtenářů po celém světě. Jmenovala se Anna Franková. Ve svém deníku popisuje ukrývání dvou židovských rodin v jednom domě v Amsterdamu. Vydání knížky se nedočkala. Je to právě 70 let, co zahynula v koncentračním táboře Bergen-Belsen měsíc před jeho osvobozením. V domě, kde za války žila, je stále cítit úzkost, kterou rodiny Frankových a Pelsových zažívaly.

|Jaromír Marek, kap |Zprávy ze světa

Patnáct vteřin. Tolik času mají Izraelci na nalezení úkrytu po zaznění výstražné sirény

Druhý den trvá příměří mezi radikálním hnutím Hamas a Izraelem a v Egyptě se jedná o jeho trvalejší podobě. Lidé žijící v těsné blízkosti hranic s pásmem Gazy ale nevěří, že klid zbraní opravdu vydrží. Jejich město je už čtrnáct let terčem raket, které sem vystřelují radikálové z Gazy. Už 14 let tak žijí v neustálém strachu. Jen letos dopadlo na izraelský Sderot a okolí 680 raketových střel.

|Štěpán Macháček, kov |Zprávy ze světa

Bunkr v každém novém domě a 40 sekund na úkryt, i tak se brání Izraelci raketám

Zatímco palestinští civilisté umírají při náletech izraelského letectva v husté zástavbě přelidněné Gazy, v Izraeli se lidé cítí o poznání bezpečněji, protože je proti střelám chrání účinný protiraketový štít. Útoky raketami tam přesto neberou na lehkou váhu. O tom se ve městě Ašdod na jihu Izraele přesvědčil i blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Štěpán Macháček.