Tma a stísněný prostor. Anna Franková se v Amsterdamu ukrývala dva roky

Chtěla být spisovatelkou už jako mladé děvče a její knížka oslovila miliony čtenářů po celém světě. Jmenovala se Anna Franková. Ve svém deníku popisuje ukrývání dvou židovských rodin v jednom domě v Amsterdamu. Vydání knížky se nedočkala. Je to právě 70 let, co zahynula v koncentračním táboře Bergen-Belsen měsíc před jeho osvobozením. V domě, kde za války žila, je stále cítit úzkost, kterou rodiny Frankových a Pelsových zažívaly.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Před vchodem do návštěvnického centra domu Anny Frankové je asi 100 metrů dlouhá fronta | Foto: Pavel Novák

„Jak dobře je nám tady. Jak dobře a klidně. Nemuseli bychom si z té bídy nic dělat, kdybychom neměli tolik strachu o všechny, kdo jsou nám tak drazí a komu nemůžeme pomoci.“

„Dostávám strach, když myslím na všechny, kteří mi venku byli tak blízcí a kteří jsou nyní vydáni do rukou nejsurovějších katů, jací kdy žili. A to všechno proto, že jsou židé,“ popisovala tehdy třináctiletá Anna Franková své pocity potom, co zahlédla odvádět židy do transportu do koncentračního tábora.

Ona s rodiči a sestrou Margot a rodina obchodního partnera jejího otce se ale stačili před Němci ukrýt v upraveném zadním traktu domu za obchodem a kancelářemi firmy Otto Franka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Anna Franková se skrývala před nacisty v domě uprostřed Amsterdamu. Před 70 lety zahynula v koncentračním táboře těsně před jeho osvobozením

Do tajného zázemí se vcházelo přes dveře schované za regálem s pořadači dokumentů. Dům, ve kterém se s pomocí několika zaměstnanců podniku rodiny skrývaly, má adresu Prinsengracht 263.

V době, kdy v domě před tajným úkrytem pracovali zaměstnanci, neseznámení se situací, museli se lidé v tajných místnostech chovat velmi tiše.

„Zadní a přední dům jsou propojené, trubky procházejí oběma domy. Lidé v úkrytu tedy nesměli pouštět vodu nebo splachovat, i kroky byly slyšet. V domě tedy platil přesný časový plán, kdy se co smí, a kdy ne,“ říká Annemarie Bekkerová ze správy Domu Anny Frankové.

Regál s šanony zakrývající tajný vchod do zadního domu, kde se ukrývala Anna Franková | Foto: Anne Frank Huis

Bezpečnost skrývaných závisela podle ní také na osmi lidech venku, kteří židovským rodinám pomáhali.

„Když Otto Frank požádal své zaměstnance, kteří byli i jeho přáteli, jestli mu jsou ochotni pomoci, řekli okamžitě ano. Ale samozřejmě nevěděli, jak dlouho to bude trvat a jak to bude složité. Riskovali své životy pro ukrývání svých přátel v tajné části domu,“ dodává Annemarie Bekkerová.

'Blíží se přátelé', napsala Anna. Přesto nepřežila

Anna Franková neprožívala v domě, ze kterého nemohla nikam ven, jenom tíživé okamžiky.

„Úterý 6. června 1944. Nejdražší Kitty, ‚This is D Day‘, oznámilo ve 12 hodin anglické rádio, a právem. Kitty, nejkrásnější na invazi je pro mne pocit, že se blíží přátelé. Možná, říká Margot, budu moci v září nebo v říjnu přece zas chodit do školy. Tvoje Anna,“ zapsala si Anna Franková do deníku necelé dva měsíce předtím, než obyvatele krytu objevili Němci a všechny je poslali do koncentračních táborů. Anna zemřela v Belgen-Belsenu v březnu 1945.

Návštěvníci v pokoji Anny Frankové 2010 | Foto: Anne Frank Huis

Před vchodem do návštěvnického centra domu Anny Frankové je asi 100 metrů dlouhá fronta. Pan Kai ze Saska-Anhaltska Deník Anny Frankové četl a považuje to za kus německé historie, o které se v Amsterdamu může dozvědět víc, i když si musí vystát hodinovou frontu.

Anna a Scott z Londýna by návštěvu domu Anny Frankové doporučili každému, koho zajímá historie a osud člověka, na kterého by se nemělo zapomenout.

Loni přivedl příběh Anny Frankové do těchto míst 1,2 milionu návštěvníků.

Anne Franková | Foto: Český rozhlas

Pavel Novák, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme