Prvního dubna vejde v platnost novela vinařského zákona. Ta má podle ministerstva zemědělství výrazně omezit černý trh s vínem a také jeho pančování. Podle Vinařské asociace má ale novela řadu vad, především má obsahovat nepřesné definice. Normu tak prý lze lehce obejít.
Vinaři začali sklízet letošní úrodu hroznů. Na poslední chvíli ji po dlouhých vedrech zachránil déšť. Oproti předchozím rokům v bobulích rychleji ubývá kyselin a zároveň méně roste obsah cukru. Prezident Svazu vinařů Tibor Nyitray odhaduje letošní ročník jako dobrý. Zároveň varuje před pokoutným prodejem burčáku.
Francouzští vědci se už několik let zabývají úkolem vyrobit víno, které si zachovává aroma, ale obsahuje méně alkoholu a navrhují techniky, které by upravily pravidelný nárůst podílu alkoholu. Ten se projevuje už zhruba 30 let a částečně je důsledkem klimatických změn. Například v 80. letech minulého století víno obsahovalo v průměru 10 až 11 procent alkoholu, dnes je to 13 až 14, v nejteplejších vinařských oblastech, třeba na jihu Francie, až 15 procent.
Zahradnická fakulta Mendelovy univerzity v Brně pomáhá českým a moravským vinařům aplikovat vědecké postupy a poznatky do praxe. Nejnovější poznatky vědy a výzkumu v oblasti pěstitelství a zpracování vína prezentuje na konferenci ‚Odraz vědy a výzkumu ve vinohradnické a vinařské praxi,‘ kterou pro vinaře a vinohradníky pořádá v Lednici.
Česká republika je ve světě známá především jako země výborného piva. V jeho spotřebě na hlavu se ostatně trvale drží na prvním místě. Ve srovnání s tím v konzumaci vína zaostává, s přibližně 18 litry ročně je daleko za třiceti litry průměru Evropské unie.
Moravští a čeští vinaři mohou dál doslazovat víno řepným cukrem. To je jeden z hlavních výsledků maratónu jednání o reformě trhu s vínem. Schůzka ministrů zemědělství členských zemí odpoledne skončila v Bruselu.
Unijní ministři zemědělství se ani v noci na dnešek nedokázali dohodnout na reformě trhu s vínem. Pro moravské a české vinaře je důležité, zda budou moci nadále doslazovat víno cukrem, a také výše dotací.
Pěstování vína projde změnami. Do konce roku by totiž měla Rada ministrů zemědělství členských států Evropské unie schválit návrh reformy sektoru vína. Podle ministra zemědělství Petra Gandaloviče se takzvaný systém národních obálek schválí, ale otázkou je, v jaké podobě.