Imunita společnosti proti covidu je v současnosti mnohem vyšší než na začátku pandemie. „Nový virus přijde. Ano, je to jenom otázka času. Prostě přijde,“ říká lékař a biochemik Jan Trnka.
Když je člověk nemocný, neměl by chodit mezi lidi. Pokud zůstanu doma a nepotřebuji neschopenku, tak nemusím svého lékaře informovat. Jestliže se můj stav zhorší, kontaktuju doktora, radí lékař.
Simulace ukázala, že zmutovaný virus ptačí chřipky, který by se přenášel z člověka na člověka, by dokázal ve Spojeném království zabít až 15 00 lidí za jeden den.
Nejmodernější virová laboratoř vznikla v areálu ve Vesci, kde vědci budou pracovat například s koronavirem SARS-CoV-2. V laboratoři jsou přísná bezpečnostní opatření.
U dalších 16 lidí je podezření kvůli příznakům, jako je horečka, únava, zvracení s příměsí krve nebo krvavý průjem. Virus pochází ze stejné čeledi jako virus způsobující onemocnění ebola.
Masivním úhynem se zabýval mezinárodní vědecký tým, který u všech zkoumaných lachtanů objevil přítomnost ptačí chřipky. Zjištění z Peru jsou podle vědců znepokojující.
„Nevím, zda se v té aktuální nákazové situaci v Evropě tolik drůbeže vůbec na chov vůbec sežene, v jakém stáří a kdy začne snášet,“ říká předsedkyně drůbežářské unie Gabriela Dlouhá.
Přední německý virolog Christian Drosten řekl deníku Tagesspiegel, že šíření koronaviru je během letošní zimy endemické. „To znamená, že po zimě bude mít populace širokou a odolnou imunitu,“ uvedl.
„Zvlášť rizikovou skupinou jsou předčasně narozené děti, nebo děti s chronickými respiračními potížemi, kde průběh může být výrazně těžší,“ říká primář dětského oddělení v Kolíně, René Hrdlička.
Studie jednak zmapovaly výskyt desítek prvních nakažených lidí z ledna 2020 pomocí statistické prostorové analýzy. Genetická analýza odhalila, že na počátku se rozšířily dvě lehce odlišné linie viru.
Ministr zdravotnictví uvedl, že rozhodně nebude zavádět nějaká drakonická opatření, a vyloučil, že by se na podzim na některá místa vyžadoval negativní test nebo restrikce pro neočkované.
V USA byla obrna díky očkování vymýcena, ale může být přítomná v místech s nízkou proočkovaností. V New Yorku dostalo tři dávky vakcíny proti obrně 86 procent dětí od šesti měsíců do pěti let.
„Zdá se, že dopad na zdraví lidí není tak dramatický. My před tím varujeme, ale jsme označováni za sýčky. Ale virus se zásadním způsobem nezměnil,“ zdůrazňuje ředitel Biologického centra Akademie věd.
Virus opičích neštovic si mezi sebou lidé předávají fyzickým kontaktem, například sexuálním stykem. Vědce proto překvapuje jeho šíření na vzájemně vzdálených kontinentech.
Francouzský vědec a lékař Luc Montagnier byl spoluobjevitelem viru HIV, který způsobuje onemocnění AIDS. Za přínos vědě dostal v roce 2008 Nobelovu cenu.
„Pořád jsme ještě před kulminací viru. A na číslech z toho týdne vidíme, že obsazenost lůžek v nemocnicích roste poměrně velmi rychle,“ upozorňuje biochemik Jan Konvalinka.
Nejmladšímu řečníkovi 13. mezinárodní konference o AIDS bylo 11 let. Jihoafričan Nkosi Johnson se s HIV narodil. Kvůli diagnóze ho později odmítli přijmout i do školy.
Nová varianta koronaviru omikron už byla odhalena ve zhruba 80 zemích. Zatím to vypadá, že je dvakrát až čtyřikrát nakažlivější než delta a že riziko vážného průběhu nemoci je o 30 procent nižší.
Česko se nyní potýká s nárůstem počtu nakažených, čemuž podle Kulveita bylo možné zabránit, ať už vyšší mírou proočkovanosti, nebo intenzivnějším testováním a trasováním kontaktů nakažených.
Ministerstvo zdravotnictví teď dává dohromady postup, jak by mělo probíhat povinné očkování proti covidu-19. Vládě ho má předložit příští týden. Prioritou jsou lidé nad 60 let a vybrané profese.
První nemocní byli podle studie lidé, co byli v kontaktu s trhem, konkrétně s jeho západní sekcí, kde byly klece s mývaly. Tato informace podpořila teorii, že virus na lidi přenesla živá zvířata.
„Buďme upřímní. Takto rychlý nárůst epidemie, který se mimochodem děje i v okolních zemích, čekal jen málokdo. Ale tady jsme to zase už ,natřeli celému světu‘,“ říká na Plusu biochemik Jan Konvalinka.
„Dochází k nárůstu infekcí po celé Evropě, nastupují i další respirační viry, je to předpokládaný vývoj. Důležité je, že nedochází k nárůstu úmrtí v souvislosti s koronavirem,“ říká Stříž.
Zdrojem nákazy byli nejspíš volně žijící vodní ptáci. „Jde o subtyp H5N1, který na rozdíl od H5N8 může být potenciálně přenosný na člověka,“ uvedl Petr Majer ze Státní veterinární správy.