„Samec starostlivě pečuje o deset potomků. Jejich matky se do odchovu nijak nezapojují, dokonce jsou oddělené. Samec se páří s více samicemi, které pak snášejí vejce do jednoho hnízda,“ uvedla mluvčí.
V Evropě máme zvířata, která pocházejí z laboratoří nebo i z domácích podmínek, nesou si velmi těžká traumata, se kterými se snažíme pracovat, nelámat nad nimi hůl, říká zooložka z ostravské zoo.
Ostravská zoologická zahrada patří do trojice nejnavštěvovanějších památek v Moravskoslezském kraji, rozšíření parkování proto bylo podle vedení zahrady nutností.
Od pondělí do neděle bude Český rozhlas pátrat po skvostech českých zoologických zahrad. Tak se jmenuje nový seriál, v němž se posluchači i čtenáři podívají i tam, kam se běžný návštěvník nedostane.
Ostravská zoologická zahrada odchovává mládě vzácného lemura mongoze. Letos je to zatím jediné narozené mládě tohoto kriticky ohroženého madagaskarského primáta v evropských zoo.
Slonice Vishesh v sobotu dopoledne v ostravské zoologické zahradě porodila své třetí mládě. Porod byl bez komplikací a matka o slůně pečuje. Pohlaví mláděte zatím není známé.
Ostravskou sloní samičku Sumitru zabil koncem ledna herpes virus. Ukázala to pitva. Jde o jedno z nejzávažnějších onemocnění, které slony indické ohrožuje na celém světě. A veterináři si s ním zatím neumí poradit.
Ostravská zoo nabízí více než 500 parkovacích míst. Ani takový počet ale v některých dnech nestačí a řidiči pak svými auty plní okolní ulice, což kritizují místní obyvatelé. Problém teď řeší dopravní experti.
Boj o záchranu slůněte v ostravské zoologické zahradě trvá už dva měsíce. Ošetřovatelé mládě krmí každé dvě hodiny a malá sloní samička vypije denně v průměru 10 litrů mléčné náhražky. V pavilonu, který je stále pod nepřetržitým dohledem, se před zraky návštěvníků odehrává pokus o nemožné. Ještě nikde se nepodařilo bez mateřského mléka odchovat mládě až do dospělosti.
V Ostravě pokračuje záchrana sloního mláděte. Samička totiž ani týden po narození nepřišla na to, odkud teče životodárné mléko. Její šance na přežití jsou tak den ode dne menší. Ošetřovatelé ale boj o přežití slůněte nevzdávají a postupují i vážná rizika. Mezitím přijímají nespočet reakcí od lidí, kteří do zoo posílají rady, jak na odchov slona indického.
1:57
|Marína Dvořáková, Jana Musálková Jeckelová|Příroda
Mladý tygr ussurijský z ostravské zoo už je na cestě do Litvy. Nový domov najde v tamní zoo Kaunas, kde na něj čeká partnerka. Nakládání jeden a půl roku starého tygra Edy do přepravního boxu proběhlo bez komplikací. Ošetřovatelé se obešli bez uspání šelmy.
Malá slonice Rashmi z ostravské zoo oslavila jeden rok života. Od ošetřovatelů dostane speciální dort, pamlsek vzácnému mláděti mohou donést i návštěvníci zahrady.
Jediné slůně v České republice, zhruba půltunová slečna Rashmi z ostravské zoologické zahrady, má dnes jeden rok. První narozeniny sice řádně oslaví až v sobotu, už dnes si v zoo toto mimořádné výročí připomenou. Byli jsme u toho, když se Rashmi se svou matkou sprchovaly, aby před velkou událostí vypadaly k světu.