Tygr Eda z ostravské zoo se vydal na cestu do Litvy. Stěhování se obešlo bez uspání

Mladý tygr ussurijský z ostravské zoo už je na cestě do Litvy. Nový domov najde v tamní zoo Kaunas, kde na něj čeká partnerka. Nakládání jeden a půl roku starého tygra Edy do přepravního boxu proběhlo bez komplikací. Ošetřovatelé se obešli bez uspání šelmy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Převoz tygra ussurijského z ostravské zoo | Foto: Jana Musálová Jeckelová

Na zhruba osmisetkilometrovou cestu se tygr Eda vydal ve speciálním přívěsu, kam ho pracovníci zoo naložili v dřevěné bedně.

Zoologové se obešli bez uspání, protože už týden předem ho naučili do bedny dobrovolně vlézt.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak stěhování mladého tygra z ostravské zoo probíhalo, přibližuje reportérka Jana Jeckelová

„Dělá se to tak, že do bedny se dá žrádlo. On si tam na to žrádlo chodí. Když je ten transport, tak se to za ním zavře, bedna se přesune, může odjet,“ popsal postup nácviku ošetřovatel Roman Pastyrniak.

Přeprava ve spánku by totiž navíc mohla být pro mládě nebezpečná. Podle ošetřovatele je narkóza přeci jenom zásah do organismu. „My to tady v ostravské zoo neděláme. My se snažíme zvířata do bedny dostat při plném vědomí,“ vysvětluje.

Kdo si myslí, že stěhování tygra provázel řev, který je velkým kočkovitým šelmám vlastní, mýlí se. Mohutný tygr Eda si jen všechny nervózní přítomné s nadhledem prohlédl a mlčky zalezl do bedny. Občas přes mříže vystrčil tlapu nebo ocas, aby se o něm vědělo, více se ale k stěhování nevyjadřoval.

„V první bedně už tygr je, podařilo se to. Zrovna tento tygřík je opravdu v pohodě,“ poznamenává ošetřovatelka Lenka Juříková.

Převoz tygra ussurijského z ostravské zoo | Foto: Jana Musálová Jeckelová

Na rozdíl od tygřího mládence, byli ale ošetřovatelé pořádně napjatí, nesmí se totiž udělat jediná chyba. Eda se však bez velkého přemlouvání dobrovolně přesunul i do další bedny, kterou si přivezla litevská zoo.

Zooložka, která si pro Edu z Kaunasu přijela, doufá, že se vzácným nákladem do jeho nového domova dorazí dobře.

Podle Šárky Kalouskové z ostravské zoologické zahrady je na cestě naplánováno několik přestávek, během kterých zoologové zkontrolují stav zvířete.

„Ani jídlo ani vodu tygr dostávat nebude. Je příznivé i počasí, protože to jsou zvířata chladnomilná a při plus dvaceti, třiceti stupních by ten transport byl mnohem komplikovanější,“ popsala Šárka Kalousková, jak bude probíhat cesta.

Edův bratr Elton opustí Ostravu během ledna a zamíří do Anglie. Oba dostanou partnerky, aby mohli rozšířit řady ohrožených tygrů ussurijských.

Marína Dvořáková, Jana Musálková Jeckelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme