Každý 20. Čech má problém s alkoholem. Lékaři dostanou příručku, jak s pacientem promluvit

Alkohol je velký problém, který sužuje Českou republiku. Rizikově pije každý dvacátý člověk. Rizikově pít znamená u mužů dát si tři velká piva denně, u žen dvě. Do závislosti se tak může propít až půl milionu lidí. Problém s alkoholem lidé, kteří si dají tři piva denně, často nevnímají a tak unikají i pozornosti lékařů. Lékaři teď dostanou příručku, jak s pacientem promluvit a zjistit míru ohrožení alkoholismem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

pivo | Foto: Jakub Liška

Závislost se definuje zhoršeným sebeovládáním. Takový člověk pije v situacích, kdy by neměl, nebo v množství daleko větším, než měl v úmyslu.

„Takže podle množství alkoholu nelze říci, zda člověk závislý je, nebo není,“ říká primář mužského oddělení závislostí Psychiatrické léčebny Bohnice Karel Nešpor.

Přehrát

00:00 / 00:00

O pití alkoholu mluvil v pořadu Stalo se dnes primář mužského oddělení závislostí Psychiatrické léčebny Bohnice Karel Nešpor.

Závislost je podle něj jen jedním z mnoha problémů, který alkohol působí. „Člověk, který má jaterní cirhózu, člověk, který se zabije v autě nebo člověk, který se dopustí domácího násilí pod vlivem alkoholu nemusí být na alkoholu závislý,“ vysvětluje Nešpor.

Praktický lékař by mohl podle Nešpora během deseti minut informovat pacienta o riziku a nabídnout mu nějaké možnosti. Na krátkou intervenci ale naráží systémový problém.

„Krátkou intervenci o problémech s alkoholem nikdo nezařadil do sazebníku výkonů. Lékař za to od pojišťovny nedostane zaplaceno. Pokud se pojišťovny nechytnou za hlavy a neřeknou si: nám by se to ale vyplatilo, kdyby lékař provedl krátkou intervenci a pak bychom nemuseli platit za transplantaci jater. To je systémový problém, který si doufám pan ministr uvědomuje a něco podnikne,“ dodává Nešpor.

Helena Šulcová, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme