Pojišťovny by mohly hradit léčbu kmenovými buňkami, lékaři chtějí jednat s ministerstvem

Na seznam výkonů hrazených zdravotními pojišťovnami by mohla přibýt léčba takzvané diabetické nohy pomocí kmenových buněk. Lékaři o tom chtějí jednat s ministerstvem zdravotnictví. Dnešní schůzky se také zúčastní zástupci několika odborných společností. Podle nich je zmíněný postup účinný a bezpečný, proto doporučují novelizovat úhradovou vyhlášku. Proti je ale například ministr financí Andrej Babiš z hnutí ANO.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Centrum asistované reprodukce v ÚPMD

Centrum asistované reprodukce v ÚPMD | Foto: Filip Jandourek

Jak lékaři využívají kmenové buňky k léčbě takzvané diabetické nohy, přibližuje vedoucí Ústavu experimentální medicíny Akademie věd ČR Eva Syková.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zdravotní pojišťovny by mohly začít hradit léčbu kmenovými buňkami. O tématu mluvila vedoucí Ústavu experimentální medicíny AV ČR Eva Syková

„Mezenchymální kmenové buňky z kostní dřeně mají unikátní vlastnost. Nastartují vrůstání nových cév do končetin pacientů, kde dojde k jejich obnově,“ vysvětluje Syková.

Podle ní jde sice o léčbu, která je ve výzkumu, ale neexistují údaje o tom, že by pacienty ohrozila. Je otázka, do jaké míry jim pomůže, dodává Syková.

„U pacientů s ischemickými končetinami nebo diabetiků s nehojícími se ránami, které čeká amputace, vede aplikace buněk k zahojení. Je to ovšem v asi 50 procentech případů,“ upozorňuje Syková.

Existují pochyby

Předseda Výboru pro zdravotnictví za hnutí ANO Rostislav Vyzula už ale dříve řekl, že podle něj není účinnost metody dostatečně prokázána a mělo by se pokračovat v klinickém testování.

„Když se tato problematika objevila, tak jsem z národní lékařské knihovny ve Spojených státech sháněl informace o tom, kolik je publikací a výsledků klinických studií ohledně této metody. Našel jsem od roku 2008 jen třináct publikací. Byly tam studie na myších, králících, krysách nebo třeba na 29 pacientech. Nepovažuji to za dostatečný důkaz, že metoda je jednoznačně průkazná,“ poukázal v minulosti Vyzula.

Ministerstvo zdravotnictví chtělo léčbu kmenovými buňkami zařadit k úkonům hrazeným zdravotními pojišťovnami už letos.

Narazilo ale na kritiku některých poslanců i ministra financí Andreje Babiše z hnutí ANO. Ministr Němeček proto návrh stáhl a dohodl se s odborníky, že je nutná další diskuse.

Takzvanou diabetickou nohou je v Česku postiženo 45 tisíc diabetiků, ročně se provádí u diabetiků 11 tisíc amputací.

Počet případů diabetické nohy a počet amputací | Foto: Český rozhlas

Veronika Sedláčková, Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme