Anheuser-Busch, který vede spor s Budvarem o značku, chce prý koupit pivovar Samson

Americký pivovarnický koncern Anheuser-Busch, který už přes sto let vede spor s budějovickým Budvarem o ochranné známky Budweiser a Budvar, podle Lidových novin zvažuje, že koupí pivovar Samson, který sídlí v Českých Budějovicích. Pivovar by podle zjištění deníku měl být na prodej.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pivo (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka stock.xchng

Budějovický měšťanský pivovar se už v roce 2011 rozdělil na Pivovar Samson, který vlastní výrobní technologie, a Budějovický měšťanský pivovar, který vlastní ochranné známky. Tato společnost se teď nově jmenuje Beer systém. Změna měla být příprava na změnu majitele.

Pivovar už byl na prodej v roce 2009. Tehdy ho majitel nabízel státu a tedy národnímu podniku Budvar. Požadoval ale jeden a půl miliardy korun. Podobně velký náchodský pivovar se přitom v té době prodával za 150 milionů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Americký pivovarnický koncern Anheuser-Busch, který vede spor s Budvarem o značku, chce prý koupit pivovar Samson, Podrobnosti zjišťoval redaktor Martin Karlík

Podle některých pozorovatelů by mohlo firmě Anheuser-Busch vlastnictví pivovaru ve sporu o značku Budvar pomoct. Myslí si to i Tomáš Maier z České zemědělské univerzity. Mohlo by to podle něj snížit hodnotu značek, které používá Budvar.

Na vlastní spory o značku by to ale podle vyjádření ředitele Budvaru Jiřího Bočka pro Lidové noviny vliv mít nemělo.

Spor o ochrannou známku začal už před více než sto lety. Američané začali vařit pivo s označením Budweiser už koncem 19. století. Později, když se akciový pivovar z Budějovic začal dostávat i na americký trh, nastal problém.

Spory o označení se vedou v řadě zemí světa, někde vítězí Američané a někde Češi. V USA a v Kanadě se ale Budvar musí prodávat pod jinou značkou. Logo vypadá stejně, je to stejný font písma, ale na lahvích a plechovkách stojí napsáno Czechvar.

Martin Karlík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme