Druhý den na londýnské burze. Akcie Avastu kolísají, experti mluví o úspěchu

Druhý den se obchodují na burze v Londýně akcie české firmy Avast, výrobce antivirových programů. Společnost dala na burzu čtvrtinu svých akcií. Přestože hodnota cenných papírů kolísá, podle odborníků je to pro původně českou firmu velký úspěch.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Logo antivirové společnosti Avast | Zdroj: Avast

Avast dal na burzu lehce přes čtvrtinu svých akcií. Nabídková cena ohodnotila celý podnik na zhruba přes 69 miliard korun. Firma získala prodejem akcií 4,3 miliardy korun. Je to jedna z největších primárních emisí akcií technologické firmy na londýnské burze vůbec.

Česká firma Avast v hledáčku CIA. Objevila se v dokumentech zveřejněných serverem WikiLeaks

Číst článek

Titul zahájil obchodování ve čtvrtek poklesem o více než pět procent, postupně se ale cena zvedla, takže ke konci stála jedna akcie 246 pencí. V pátek dál zlevňovala přibližně o 1,5 procenta.

Ale i tak je to podle hlavního ekonoma společnosti Roklen Dominika Stroukala velký úspěch. „Přece jen jde o českou firmu, respektive o firmu s českými kořeny, kde si zakladatelé stále ponechávají hlavní slovo, a je to v tomhle takový unikát. Zalistovat se na velkou světovou burzu není vůbec jednoduché a musíme uznat, že je úžasné, že se to Avastu podařilo,“ řekl Radiožurnálu Stroukal.

Analytik Patria finance Jan Hladký si myslí, že nižší cena je hlavně důsledkem opatrnosti investorů při současné politické situaci ve světě. Nemají příliš velký zájem kupovat technologické firmy.

CIA se do českého Avastu nedostala. Nebyli schopni najít významnou slabinu, tvrdí společnost

Číst článek

„Na druhou stranu i při současné ceně to v podstatě oceňuje Avast na nějakých 2,3 miliardy liber, což je velký rozdíl oproti 700 milionům liber, na které byl oceněný Avast při vstupu CVC Capital Partners. CVC Capital Partners je společnost, která v Avastu v březnu 2014 kupovala třicetiprocentní podíl. A právě při této akvizici byl Avast oceněný,“ vysvětlil Hladký. Takže se firma během těch pár let zhodnotila o více než 1,5 miliardy liber.

Akcie Avastu se obchodují v rámci takzvaného duálního listingu. To znamená, že se můžou obchodovat na dvou burzách najednou. Od pondělí budou k mání i na burze v Praze. A to za české koruny.

Avast založili v roce 1988 čeští výzkumníci Eduard Kučera a Pavel Baudiš. Podnik je jedním z průkopníků v oboru počítačového zabezpečení. Podle tržeb je druhou největší antivirovou firmou na světě. Loni měla provozní zisk přes 120 milionů dolarů. Avast celosvětově zaměstnává asi 1600 lidí, z toho většinu v Praze a v Brně.

Jitka Hanžlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme