Baumax v Česku končí. Většinu jeho prodejen převezme polský řetězec Merkury Market

Na konci listopadu zmizí z České republiky značka rakouského řetězce Baumax. Většinu prodejen převezme polský řetězec Merkury Market.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obchod s malířskými potřebami | Foto: Jiří Šobr

Baumax má v Česku 24 prodejen, 18 z nich převezme polská firma, která podniká také na Slovensku. Ostatní zřejmě koupí německý řetězec OBI. Ten má v České republice silné zastoupení, podobně jako například firma Bauhaus. O něco menší podíl na trhu hobby marketů má třeba Hornbach.

Analytik BHSecurities Petr Hlinomaz si myslí, že odchodu rakouského Baumaxu využije právě jeho dosud největší konkurent:

„Vítězem té transakce je evidentně řetězec OBI, který díky odchodu Baumaxu ze středoevropských a východoevropských trhů získává jeho trh na Slovensku a v Česku si vyzobává prodejny, které navýší jeho podíl odhadem až na 35 prodejen. Dá se předpokládat, že z těch 24 si vybral ty lepší.“

Baumax nemá peníze a už několik let je ztrátový, proto se stahuje i z České republiky.

„Firma nezvládla svoji expanzi do východní Evropy, kde v době finanční krize narazila a utrpěla těžké finanční ztráty. S těmi se musí do dnešních dnů vypořádávat,“ vysvětluje Lukáš Kovanda z Roklen24.

Už dříve proto prodala své podniky v Rumunsku, Bulharsku, Chorvatsku, Turecku a Maďarsku. Teď přichází na řadu Česká republika, kde je v tomto oboru velká konkurence, říká analytik společnosti Home Credit Michal Kozub:

„V České republice v této oblasti působí několik velkých řetězců, ale samozřejmě existuje velká síť různých menších obchodů, které nejsou spojeny s žádnými řetězci a tvoří významnou část trhu. Konkurence na tomto trhu je opravdu vysoká. I když se to na první pohled nezdá, ziskové marže nejsou zase tak vysoké a to samozřejmě stojí za tím, že některé řetězce odcházejí z českého trhu.“

Nový polský hráč působí na trhu od roku 1991 a peněz by měl mít dostatek.

Jitka Hanžlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme