Ekonomické informace 10. 2. 2005

V boji o Český Telecom může pokračovat všech pět zájemců, kteří o státní podíl v podniku projevili zájem. Rozhodla o tom v noci vláda. Ve hře zůstávají telekomunikační firmy Belgacom, Swisscom a Telefónika.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Telefonní automat

Telefonní automat | Foto: Jan Rosenauer

Finanční konsorcia PPF, /J&T /InWay a také Blackstone se CVC Providence se musí spojit s významným telekomunikačním operátorem, jinak nemohou získat o Telecomu podrobné vnitřní informace. Stát by za jednapadesátiprocentní balík akcií mohl získat 60 až jednasedmdesát miliard korun.

Centrem moderních telekomunikačních technologií se stává Brno. Společnost Logica CMG se totiž rozhodla výrazně rozšířit své brněnské výzkumné a vývojové středisko. Tento přední světový dodavatel technologií pro přenos zpráv v telekomunikačních sítích chce přijmou až 100 odborníků ještě v letošním roce. Potvrdil to personální ředitel Vladimír Budinský

Přehrát

00:00 / 00:00

V. Budinský: Logica CMG

T-Mobil nemusí platit 15cti milionovou pokutu, kterou dostal od antimonopolního úřadu. Vyhrál totiž při s úřadem u Nejvyššího správního soudu. To se nepodařilo Eurotelu, který ve stejné záležitosti neuspěl, takže musel zaplatit 48 milionů korun pokuty. Šlo o to že před dvěma lety obě firmy účtovaly svým zákazníkům vyšší ceny za volání do sítě třetího operátora, než za volání mezi sebou navzájem. Rozhodnutí soudu ve prospěch T-Mobilu vysvětlila jeho mluvčí Sylva Dostálová tím, že role antimonopolního úřadu nespočívá v tvorbě cenové politiky, ale v nápravě neférových podmínek na trhu.

Přehrát

00:00 / 00:00

S. Dostálová: T-Mobil

Antimonopolní úřad povolil převzetí televize Nova společností CME. Rozhodnutí je už pravomocné. CME koupila většinový podíl v holdingu Novy od skupiny PPF koncem loňského roku.

Zavedení registračních pokladech v maloobchodu a pohostinství může odvrátit už jen Senát nebo veto prezidenta. Poslanci totiž schválili návrh zákona, který tuto povinost živnostníkům ukládá od ledna 2007.

Zápisy do obchodního rejstříku by mohly být už od poloviny letošního roku rychlejší. Rozhodla o tom Sněmovna, když schválila novelu z dílny ODS. Zjednodušit zápis do rejstříku by mimo jiné měly přesně dané formuláře, které budou k mání u soudů, ale i na internetu. Také posuzování žádostí bude daleko jednodušší, než dosud. Předlohu musí ještě schválit Senát a podepsat prezident.

17 200 podnikatelů se v lednu rozhodlo skončit s podnikáním. Vyplývá to z údajů České správy sociálního zabezpečení. Další desítky tisíc živnostníků navíc v lednu podnikání přerušily. S živností tak za jeden jediný měsíc skončila více než třetina z počtu lidí, kteří ukončili podnikání za celý loňský rok. Podle předsedy Hospodářské komory Jaromíra Drábka je příčina odchodu lidí z podnikání naprosto zřejmá.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. drábek: Příčiny ukončení podnikání

Od dnešního dne zůstane doma takřka polovina zaměstnanců otrokovické společnosti Moravan- Aeroplanes. Dokud nevyjde zakázka pro indickou vládu, není pro ně práce. Budou dostávat 70 procent mzdy.

Milan Kopp, Jitka Hanžlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme