Ekonomické informace 10. 9. 2002

Centrální banka včera intervenovala proti silné koruně. Taběhem dne překonala hranici 30ti korun za euro. Po zásahu centrální banky naše měna prudce oslabila, odpoledne ale začala zase posilovat. Okolo 17. hodiny stálo euro 29 korun 96 haléřů. Koruna tak byla o deset haléřů silnější než při zahájení obchodování.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

koruna | Foto: ČNB

Nezaměstnaných v České republice stále přibývá. Práci nemá 488 000 lidí. Míra nezaměstnanosti tak v srpnu dosáhla 9,4 procenta. Růst ukazatele ovlivnili čerství absolventi škol.

Ministerstvo financí dostalo návrh stavebních spořitelen, aby lidé postižení povodní mohli využít stavební spoření. A to na veškeré náklady související s obnovou bytových potřeb po záplavách. Pokud ministerstvo návrhu vyhoví, mohli by lidé stavební spoření použít například na nákup agregátů, vysoušečů nebo na bourací a odklízecí práce.

Česká spořitelna chystá vydání hypotečních zástavních listů za deset miliard korun. Jedná se o 15letý program, který se uskuteční v několika emisích. Podle mluvčí České spořitelny Kláry Gajduškové musí ještě emisní podmínky schválit Komise pro cenné papíry a pražská burza. Česká spořitelna tak reaguje na příznivý vývoj na finančním trhu s cílem podpořit rozvoj hypotečních úvěrů.

Přehrát

00:00 / 00:00

K. Gajdušková: Hypotéky

Ceny ropy včera na světových trzích prudce zpevnily. Odpoledne se cena říjnového kontraktu na ropu Brent pohybovala kolem 28,52 USD za barel a proti závěru z konce minulého týdne byla vyšší o 23 centů. Důvodem jsou obavy z vývoje vztahů mezi Spojenými státy a Irákem. Obchodníci také nevěří, že by členové kartelu OPEC zvýšili těžbu.

Zatímco hospodářství Spojených států na tom není nejlépe, ekonomika eurozóny zaznamenala ve druhém čtvrtletí letošního roku více než půlprocentní růst. Hrubý domácí produkt se totiž ve srovnání s minulým rokem zvýšil o 6 desetin procenta. Vývoj komentuje Ivo Nejdl z Reiffeisen bank.

Přehrát

00:00 / 00:00

I. Nejdl: Ekonomika eurozóny

Evropskou unií a jejím úřednickým aparátem otřásá další skandál. Evropská komise sesadila svou hlavní účetní, která měla na starosti rozpočet unie. Marta Andersen byla obviněna z porušení loajality vůči svému zaměstnavateli. Té se dopustila tím, že upozornila na možnost zneužívání finančních prostředků. O co jde, ví náš Bruselský zpravodaj Milan Fridrich.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Fridrich: Skandál v EU

Milan Kopp, Jitka Hanžlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme