Ekonomické informace 20. 9. 2005

Nedávná přírodní pohroma ve Spojených státech může zvednout pojistné sazby také v Česku. Jedna z největších zajišťoven zdvojnásobila odhad škod způsobených hurikánem Katrina na 40 miliard amerických dolarů. Další hurikán, tentokrát Rita, začal zdražovat ropu. Podnikatelé by se podle příslibu předsedy vlády Jiřího Paroubka měli dočkat zjednodušení administrativy. Zemědělci v ČR si budou muset na výplaty přímých plateb od EU počkat až do řádného termínu na začátku prosince. Maďarsko nezavede euro dříve než v roce 2010, důvodem je kromě jiného vysoký rozpočtový deficit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

koruny a eura | Foto: Jan Rosenauer

Nedávná přírodní pohroma v USA může zvednout i pojistné sazby u nás. Druhá největší zajišťovna na světě, Swiss Re, zdvojnásobila odhad škod způsobených hurikánem Katrina na 40 miliard USD. Kromě Katriny způsobily velké škody také lednové bouře v Evropě, hurikány Dennis a Emily v červenci a nedávné záplavy v Indii a Evropě. Světové zajišťovny, tedy pojišťovny pojišťoven proto počítají s vyšším pojistným. Jak potvrzuje generální tajemník České asociace pojišťoven Jaroslav Mesršmíd, pojišťovny na to budou muset reagovat.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Mesršmíd: Katrina zdraží pojistné

Ropa se bojí hurikánu Rita a zdražuje. Tropická bouře se blíží ke břehům Floridy, kde by mohla vyřadit z provozu některá ropná zařízení. Cena americké ropy se zvedla o 3,5 dolaru na 66,50 za barel.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. drábek: Administrativa podnikatelů

Vláda zjednoduší podnikatelům administrativu. Po jednání Rady pro rozvoj podnikatelského prostředí to přislíbil premiér Jiří Paroubek. Podle prezidenta Hospodářské komory Jaromíra Drábka půjde mimo jiné o vytvoření jednotného registračního místa místo dosavadních několika registrací, například na finančním úřadě, správě sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovně.

Čeští farmáři si budou muset na výplaty přímých plateb z pokladny Evropské unie počkat až do řádného termínu na začátku prosince. Žádost českého ministra zemědělství Petra Zgarby o dřívější výplatu odmítla komisařka Mariann Fischerová-Bölová. Výjimka je podle ní možná pouze za výjimečných okolností, například v důsledku extrémních klimatických podmínek. Podle mluvčího Ministerstva zemědělství Hugo Roldána se ale o dotacích bude dále jednat.

Přehrát

00:00 / 00:00

H. Roldán: Platby z EU

Plzeňská Škoda Machine Tool dodá do Číny čtyři velké obráběcí stroje za 600 milionů korun. Podrobnosti mí mluvčí holdingu Škoda Radka Pistoriusová.

Přehrát

00:00 / 00:00

R. Pistoriusová: Škoda do Číny

Maďarsko nebude schopno vstoupit do eurozóny v roce 2010. Důvodem je podle guvernéra maďarské centrální banky vysoký rozpočtový deficit a stoupající veřejný dluh. K přijetí eura v tomto termínu by již musely být uskutečněny nezbytné reformy, které přitom nejsou zahrnuty ani v rozpočtu pro příští rok.

Česká měna oslabila o 25 haléřů na 29,33 Kč za euro. Vůči dolaru koruna ztratila 30 haléřů na závěrečných 24,13. Důvodem poklesu kurzu jsou výsledky voleb v Německu.

Jaroslav Skalický, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme