Ekonomické informace 23. 8. 2002

Škody v průmyslu způsobené záplavami a následné ztráty z výpadku výroby odhaduje ministerstvo průmyslu a obchodu zatím na osm miliard korun. Jak řekl ministr Jiří Rusnok, jde o předběžný aktuální odhad, protože v něm nejsou zahrnuty ztráty malých podniků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

devastace | Foto: Milan Kopp
Přehrát

00:00 / 00:00

J. Rusnok: Škody průmyslu

Obnově hospodářství by měl pomoci program Rekonstrukce, na který vláda uvolní 500 milionů korun. Právě o tomto programu a dalšícvh možnostech podniků jak získat úvěry na obnovení výroby bude dnešní dopolední Ekonomický magazín.

O zvýšení daní v průběhu příštího roku uvažuje kvůli napjatému rozpočtu v důsledku povodňových ministr financí. Bližší informace Bohuslav Sobotka zatím říct odmítá. O všem teď podle něj diskutují špičky stran vládní koalice.

Přehrát

00:00 / 00:00

B. Sobotka: Daně

Na druhou stranu ale ministerstvo financí vyhlásilo systém úlev pro lidi postižené povodněmi. Osvobozeni by měli být například od nejrůznějších správních poplatků na úřadech, žádat budou moci o prominutí daňových nedoplatků nebo o odložení odevzdání daňového přiznání. Kromě toho od darovací daně, popřípadě i od cla jsou osvobozeny veškeré humanitární dary.

Další úlevy, tenotkrát pro podnikatele postižené povodněmi navrhuje Hospodářská komora hlavního města Prahy formou novely zákona o dani z příjmů. Předpokládá například odložení záloh na platbu daní. Ušetřené peníze by totiž mohly firmy použít buď k obnově své činnosti, nebo jako dary obcím. Podle předsedy Hospodářské komory Petra Kužela je další možností financování škod po povodních využití programu Phare, stejně jako v roce 1997. Konkrétní návrh týkající se tohoto programu už komora poslala na ministerstvo průmyslu.

Přehrát

00:00 / 00:00

P. Kužel: Hospodářská komora

Poslanecká sněmovna dnes na mimořádné schůzi projedná vládní návrh na navýšení letošního rozpočtu o tři miliardy korun. Deficit se ale podle ministra financí nezvýší, protože jeho úřad získal tyto peníze jako prémii při prodeji státních dluhopisů. Poslanci také budou rozhodovat o odkladu projednávání rozpočtu pro říští rok z konce září na konec října. Vláda chce svůj návrh přizpůsobit hlavní prioritě, a tou je odstraňování povodňových škod.

Česká konsolidační agentura dnes oznámí výsledky prvního kola soutěže na odkup balíku pohledávek v hodnotě 38 miliard korun. Jde například o pohledávky bývalé IPB nebo o dluhy převzaté z České spořitelny. Agentura vybere ze tří zájemců. Údajně nejvíc nabídla za pohledávky společnost EC Group z Prahy, a to 4 a čtvrt miliardy korun. Zájem o ně má ale také skupina PPF spolu s CS First Boston. Mluvčí agentury Jiří Pekárek odmítl tyto informace potvrdit. Pouze řekl, že nejvyšší nejvyšší nabídka odpovídá asi 18-ti procentům účetní hodnoty balíku.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Pekárek: ČKA

Uchazeči, kteří postoupí do druhého kola, mohou po prostudování podrobnějších informací o dlužnících snížit původní nabídku maximálně o dvacet procent. Pokud tuto podmínku nedodrží, propadne konsolidační agentuře jejich půlmiliardová kauce.

Milan Kopp, Aleš Heřmánek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme