Ekonomické informace 26. 1. 2005

Česká měna se těsně přiblížila k psychologické hranici 30 korun za euro. Kurs 30 korun a 4 haléře za euro představuje dvouapůlleté maximum.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

koruna a euro

koruna a euro | Foto: Jan Rosenauer

Podle analytika Volksbank Vladimíra Pikory stojí za posílením naší měny zahraniční spekulanti, kteří nakupují korunu ve vidině dalšího přílivu přímých zahraničních investic a zlepšení makroekonomických ukazatelů.

Dařilo se pražské burze. Hlavní index PX 50 zpevnil o téměř 3 procenta na nejvyšší hodnotu v historii 1094 bodů. Nejvíce posílily akcie Unipetrolu, a to o 6 a půl procenta, a Českého Telecomu, který přidal 5 a půl procenta na téměř čtyřletý rekord 418 korun.

Fond národního majetku letos skončí. Předpokládá to návrh zákona, který dnes projedná vláda. Podle mluvčího ministerstva financí Marka Zemana už Fond splnil svůj účel - zajistil privatizaci rozsáhlého majetku státu. Zbývající, poměrně malou část, převezme do své správy přímo ministerstvo financí.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Zeman: Konec FNM

Změna daně z přidané hodnoty, která má od příštího roku zdražit ubytovací služby, by mohla zabrzdit rozmach kongresové turistiky u nás. Praha je v kongresové turistice v první dvacítce mezi metropolemi celého světa a má reálnou šanci na vylepšení pozice. Podle ředitele společnsoti MAG Consulting Jaromíra Beránka by však zvýšení DPH takové ambice určitě zmrazilo.

Podnikatelé mají ode dneška možnost naučit se, jak žádat o finance na svůj rozvoj. Začíná série vzdělávacích akcí, určených především pro firmy s obratem do 350 milionů korun a s méně než 250 zaměstnanci. Podle mluvčí CzechInvestu Jany Víškové je však nejdůležitější jasná vize managementu, co chce s podnikem udělat.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Víšková: Vzdělávací akce

Ekonomové se postavili za návrh úpadkového zákona z dílny vícepremiéra pro ekonomiku Martina Jahna. Dávají mu přednost před tím, který navrhuje ministertsvo spravedlnosti. Ten je podle ekonoma společnosti Patria On Line Davida Marka nedostatečný.

Přehrát

00:00 / 00:00

D. Marek: Návrh úpadkového zákona

Milan Kopp, Jaroslav Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme