Kongres USA bude hlasovat o navýšení dluhového stropu
Hrozbu platební neschopnosti zřejmě američtí politici zažehnali. Prezident Barack Obama a opoziční Republikánská strana uzavřeli dohodu o navýšení dluhového stropu, a to o částku dva a půl bilionu dolarů. O tu pak má být v příštích 10 letech zkrácen státní rozpočet. Kongres USA může zvýšení zablokovat dvoutřetinovou většinou v obou komorách, což je ale nepravděpodobné.
Jak ze Spojených států informoval spolupracovník Radiožurnálu, Dušan Neumann, dohoda má šanci projít Kongresem. „Alespoň šéfové obou komor jsou o tom přesvědčeni. Jinak by těžko o hlasování žádali,“ uvedl.
Připomněl, že navýšení stropu státního dluhu určitě projde v Senátu, který je ovládán Demokraty. Daleko složitější to podle něj bude v Sněmovně reprezentantů, která je ovládaná Republikány. „Nakonec se ukázalo, že proti budou hlasovat i velice radikální levicoví liberálové, kteří protlačili prezidenta Obamu do Bílého domu. Těm nevyhovuje seškrtávání v oblasti sociálních programů,“ přiblížil.
Kongres USA začne jednat o navýšení dluhového stropu. Hostem Odpoledního Radiožurnálu byl spolupracovník ČRo ve Spojených státech Dušan Neumann.
Neumann doplnil, že Republikánů, kteří budou hlasovat proti je asi 87, jde o kongresmany takzvané Tea party. „V celkovém počtu členů 450 to ale nehraje tak velkou roli. Takže s odřenýma ušima ten zákon asi projde,“ dodal.
Podle Neumanna dohoda o navýšení dluhového stropu není výhrou ani pro jednu stranu. „Ale zdá se, že ztrátou bude hlavně pro Bílý dům, protože se prezidentovi nepodařilo prosadit zvýšení daní. Určitou malou výhrou pro Obamu je ale to, že se tato debata nebude opakovat v době, kdy se bude jednat o jeho znovuzvolení,“ uvedl.
Podobná krize se však podle něj v USA může začas opět zopakovat. „Protože tato záplata vydrží tak dva až dva a půl roku, pokud se skutečně nezačne významně škrtat. O čemž pochybuji, protože když se to teď uhladí, tak za chvíli výdaje zase svým neviditelným způsobem opět porostou,“ domnívá se Neumann.